Sokołów. Mięso i wędliny

Z chowu bez antybiotyków.

Wychodząc naprzeciw najnowszym trendom konsumenckim, Sokołów wprowadza do sprzedaży mięso wieprzowe oraz wędliny z surowca z chowu bez antybiotyków.

Jak zapewnia producent to wysokiej jakości wyroby, o doskonałym smaku i szerokich możliwościach kulinarnego wykorzystania. Spełnią oczekiwania osób, które chcą mieć pewność polskiego pochodzenia surowca i pełnej identyfikacji produktów – od gospodarstwa, aż po stół.

Wędliny z surowca z chowu bez antybiotyków są oferowane pod marką Sokołowska Spiżarnia. W linii tej dostępny jest szeroki wybór produktów: Kiełbasa wiejska, Salceson, Szynka tradycyjnie wędzona, Schab tradycyjnie wędzony, Pasztet wieprzowy, Szynka dojrzewająca, Schab dojrzewający oraz Parówki.

Świeże mięso z chowu bez antybiotyków dostępne jest w wybranych sklepach Sokołów i Gzella (https://sokolow.pl/produkty/wieprzowina/bez-antybiotykow), natomiast wędliny z surowca z chowu bez antybiotyków Sokołowska Spiżarnia są dostępne we wszystkich sklepach sieci Sokołów i Gzella (https://sokolow.pl/nasze-sklepy).

Joanna Hamdan 12153 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.