Woj. warmińsko-mazurskie: kolejny lockdown dotkliwy dla firm

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin (PSL) poinformował, że w regionie wzrasta bezrobocie, a wielu przedsiębiorców ma poważny problem z przetrwaniem obecnego lockdownu. Zaapelował o wsparcie od rządu i skierowanie do regionu większej liczby szczepionek.

Decyzją rządu warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym wprowadzono regionalny lockdown. Do 14 marca obowiązują tu zaostrzone rygory sanitarne. Ma to związek z utrzymującą się do dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19. W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

W poniedziałek rano marszałek województwa warmińsko-mazurskiego udzielił wywiadu stacji Biznes24. Poinformował w nim, że pogarsza się sytuacja na rynku pracy w regionie. - Poziom bezrobocia wynosił u nas 9%, niestety ostatnio wzrasta, już przekracza 10%, a nie wykluczamy, że dojdzie do 11%. Obecny regionalny lockdown nie poprawia tej sytuacji - powiedział Brzezin.

Marszałek regionu powiedział, że wielu przedsiębiorców nie ma już środków na dalsze utrzymywanie zamkniętych biznesów. - Są tacy, którzy nie mogą już nawet wziąć kredytów - powiedział Brzezin. Dodał, że w związku z tym oczekuje od rządu przygotowania wsparcia dedykowanego wyłącznie Warmii i Mazurom.

Brzezin powiedział także, że mimo najwyższego wskaźnika zachorowań warmińsko-mazurskie ma najniższy wskaźnik wyszczepień przeciwko COVID-19. - Chcielibyśmy, by tych szczepień było dużo więcej - powiedział marszałek regionu i podkreślił, że lokalna społeczność jest zdyscyplinowana w przestrzeganiu obostrzeń: nie ma dużych imprez, nie ma skupisk ludzi, większość chodzi w maseczkach. (PAP)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.