Piotr i Paweł: sąd oddalił zażalenia na zatwierdzenie układów

Do zakończenia postępowania układowego potrzeba już tylko jednego postanowienia sądu o stwierdzeniu prawomocności. Ma ono zapaść w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Na zdjęciu: Patryk Filipiak, działający w imieniu zarządcy sanacyjnego Grupy Piotr i Paweł

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał orzeczenia o oddaleniu zażaleń na postanowienie Sądu Rejonowego Poznań Stare-Miasto w Poznaniu o zatwierdzeniu układów dwóch z trzech spółek z Grupy Piotr i Paweł: Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal. Jak szacuje dr Patryk Filipiak, działający w imieniu zarządcy sanacyjnego, rozpoznanie trzeciego zażalenia w sprawie Piotr i Paweł jest zapewne kwestią kilku-kilkunastu dni.

Gdy tak się stanie, będzie to oznaczać definitywną i niepodważalną prawomocność postanowień o zatwierdzeniu. Konieczne jednak będzie jeszcze wydanie postanowienia o stwierdzeniu prawomocności, co zwykle następuje w ciągu 2-3 tygodni. Tym samym terminy spłaty układowej zaczną biec od momentu wydania przez Sąd Okręgowy postanowienia o stwierdzeniu prawomocności.

- Oczywiście spółka wykona układ w terminie – co stanowi dla niej priorytet, mając na uwadze, że spore grono wierzycieli otrzyma kwoty istotne dla nich obecnie – w czasach pandemii – mówi atryk Filipiak. - Naszą intencją jest jak najszybsze zakończenie postępowania układowego z wierzycielami i wypłacenie należnych im środków finansowych – podkreśla.

I dodaje, że środki finansowe na wypłaty zostały zabezpieczone przez inwestora strategicznego Spar Group i mogą być uruchomione w każdej chwili.

Zarząd spółek z Grupy Piotr i Paweł z niecierpliwością oczekuje na jak najszybsze stwierdzenie prawomocności o zatwierdzeniu układu w spółkach z Grupy Piotr i Paweł oraz na zakończenie sprawy Piotr i Paweł SA w restrukturyzacji.

- Wbrew naszym intencjom pandemia wydłużyła proces formalny, a złożone zażalenia na postanowienie o zatwierdzeniu układów dodatkowo opóźniły możliwości wypłat dla wierzycieli – tłumaczy zarząd Grupy Piotr i Paweł. - Mamy jednak nadzieję, że w najkrótszym możliwym czasie kolejne postanowienia sądów zakończą tę sprawę i pozwolą nam na realizację zobowiązań. Jak najszybsze jej sfinalizowanie jest kluczowe dla dalszej działalności i rozwoju sklepów w sieci – przeciąganie się procedury sądowej utrudnia naszą działalność i wymusza ponoszenie dodatkowych kosztów – podkreśla zarząd.

Przypomnijmy, że 2 marca 2020 r. wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, które zakładają łączne spłaty rzędu 23 mln zł (Grupa Piotr i Paweł), 35 mln zł (Piotr i Paweł SA) oraz 37 mln zł (Piotr i Paweł Detal). Sąd Rejonowy Poznań Stare-Miasto w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych poszczególnych spółek, jednak na te postanowienia wpłynęły zażalenia. Dwa właśnie zostały oddalone.

 

 

Katarzyna Pierzchała 4275 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.