Restrykcje utrzymane w całym kraju, oprócz jednego województwa

Minister Zdrowia zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej zamknięcie szkół, galerii handlowych, hoteli, kin, teatrów i basenów w województwie warmińsko-mazurskich. W pozostałych częściach krajów obecne obostrzenia nie zmieniają się.

Na zdjęciu: Od soboty 27 lutego przyłbicę będzie można stosować na maseczkę, a nie w jej zastępstwie

- Trzecia fala koronawirusa się rozpędza; średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tys. przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tys. - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jego zdaniem szczyt trzeciej fali w obecnym wariancie ma być na średnim poziomie 10-12 tysięcy zakażeń.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim i to mieszkańcy tego regionu znów odczują największe obostrzenia. Do klas 1-3 wróci tryb nauczania zdalnego; zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej. Takie obostrzenia będą obowiązywały przez co najmniej dwa tygodnie.

W przypadku pozostałych regionów kraju aktualnie obowiązujące restrykcje nie zostały poluzowane, ale przedłużone do 14 marca.

- Do tej pory na tle innych europejskich krajów podejmowaliśmy dosyć odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie gospodarki. Musimy jednak zrobić krok w tył, a w zasadzie pół kroku - tłumaczył Niedzielski, argumentując konieczność zaostrzenia obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim.

Jednocześnie zapowiedziano, że od soboty 27 lutego w Polsce nie ma możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami (przyłbice mogą być stosowane dodatkowo, na maseczkę).

Podczas konferencji padło też pytanie o Wielkanoc i o to, czy świętowanie i w tym roku będzie podlegać tak silnym restrykcjom jak w ubiegłym roku, jednak według ministra zdrowia - przeciwnie. Rząd stoi na stanowisku luzowania do tego czasu obostrzeń, a nie ich zaostrzania.

 

Ilona Mrozowska 4035 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.