Na zakupy z psem? Są sklepy, w których jest to możliwe

Prekursorem zakupów z psem jest Leroy Merlin, ale nie tylko do placówek pod tym szyldem można wejść z czworonożnym przyjacielem. Okazuje się, że takich miejsc jest i będzie więcej!

Sieć Leroy Merlin już od wielu lat umożliwia wejście na teren wszystkich sklepów klientów ze zwierzętami, przy uwzględnieniu zasad bezpieczeństwa. - W przypadku wątpliwości klienta dotyczących możliwości wejścia z czworonogiem na teren sklepu np. ze względu na jego gabaryty, nasza kadra służy pomocą. Jednocześnie w czasie letnim, kiedy mogą doskwierać wysokie temperatury, udostępniamy przy wejściu wodę dla zwierząt, przynosząc ulgę, w tym trudnym dla zwierząt okresie - mówi Maksymilian Pawłowski, menedżer d/s komunikacji korporacyjnej Leroy Merlin.

Sieć nie prowadzi statystyk i nie wie, jak dużo klientów korzysta z tej możliwości, ale potwierdzamy z doświadczenia, że zakupy z psem w sklepach tej sieci są możliwe i pracownicy nie robią właścicielom żadnych problemów, nie są także zdziwieni wizytą.

W towarzystwie swoich czteronożnych pupili miłośnicy sportu mogą odwiedzać sklepy Decathlon. - W przypadku pojawienia się w sklepie z psem, należy trzymać go na smyczy i zachować bezpieczną odległość zarówno od innych klientów, jak i pracowników. Dodatkowo, w naszych sklepach dostępne są miski z wodą dla zwierząt - podkreśla Magdalena Sobolewska, specjalista ds. marketingu w Decathlon Polska.
 
Do sklepu z czworonogiem można wejść do sieci sklepów zoologicznych Maxi Zoo.
 
Podobnego rozwiązania nie wyklucza OBI. - Pracujemy nad zmianą zasad i w niedługim czasie planujemy umożliwienie wejścia z psem na teren hali sprzedaży. Jednocześnie jako właściciel sklepów budowlanych i pracodawca, w sposób odpowiedzialny chcemy zapewnić wszystkim komfort pracy i bezpieczeństwo zakupów. Dlatego będziemy przypominać właścicielom czworonogów o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności - zaznacza Agata Laskowska, koordynator ds. komunikacji, OBI.
 
Na zakupy z psem można się też wybrać do sklepów IKEA, ale tu dotyczy to już wyłącznie osób, które wymagają asysty przeszkolonych psów przewodników. Ze względów bezpieczeństwa niedozwolone jest przebywanie osób ze zwierzętami w restauracjach IKEA, kawiarniach, bistro i Sklepikach Szwedzkich.
 
Tak samo jest w Castoramie. Wyjątek od zakazu wprowadzania zwierząt na teren sklepu stanowią sytuacje dotyczące osób niepełnosprawnych, poruszających się wraz z psami. Po okazaniu dokumentu potwierdzającego status psa przewodnika i książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami, zwierzę może towarzyszyć klientowi podczas zakupów. Wówczas wyznaczony pracownik sklepu, asystuje osobie niepełnosprawnej. Dzieje się tak ponieważ na powierzchni handlowej Castoramy odbywa się m.in. ruch wózków elektrycznych, działają stanowiska ze sprzętem tnącym, jak również sprzedawane są produkty, które z różnych przyczyn mogą być potencjalnie niebezpieczne (choćby w transporcie), a niektórym czynnościom towarzyszy duży hałas.
 
Na zakupy z psem nie można liczyć w Jysk, choć jak podkreśla Sylwia Filimon, communications manager w Jysk Polska, praktyka z odwiedzinami sklepów w towarzystwie psów jest super pozytywna. - Cieszymy się, że sklepy podejmują takie inicjatywy. W naszym przypadku, pomimo ogromnej sympatii do czworonogów, nie mamy możliwości wpuszczania ich do sklepów na zakupy z właścicielami. Wynika to z rodzaju asortymentu, na przykład pościele, ręczniki czyli produkty o osobistym charakterze. Ponadto ułożenie przestrzeni naszych sklepów, a sklepów remontowo-budowlanych jest inne, co wpływa na sposób poruszania się oraz umiejscawiania produktów o małych gabarytach - wyjaśnia Sylwia Filimon.
 
Ze względów sanitarnych z psem nie można wejść do żadnego sklepu spożywczego.

Z badań firmy Cagnosco wynika, że co drugi Polak ma w domu psa (a co trzeci kota). 28% właścicieli psów nie ukończyło jeszcze 30. roku życia. W 55-proc. właścicielami psów są kobiety.