Mlekpol wyda w 2021 r. 110 mln zł na inwestycje

Choć na początku ubiegłego roku SM Mlekpol zakończyła swoją największą w 40-letniej historii spółdzielni inwestycję, będzie dalej budować, automatyzować i szukać rynków eksportowych.

- Nasze tegoroczne potrzeby inwestycyjne oceniamy na ok. 180 mln zł, ale zaplanowaliśmy wydatki na poziomie 110 mln złotych - powiedział Edmund Borawski, prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Zaznacza, że w ubiegłym roku producent oddała do użytku swoją rekordową inwestycję - fabrykę sproszkowanych produktów mleczarskich w Mrągowie. Z tego powodu nakłady wyniosły 160 milionów złotych, podczas gdy zazwyczaj średnio oscylują one w przedziale 80-120 mln zł.

W zakładzie znajdują się trzy instalacje do produkcji szerokiej gamy produktów, także tłuszczów roślinnych czy białek serwatkowych. Na razie mrągowska fabryka produkuje wyłącznie na potrzeby przemysłu opakowania 25-kg, jednak Mlekpol nosi się z zamiarem wprowadzenia także opakowań detalicznych.

- Moce przerobowe nowego zakładu umożliwiają przerób 3 milionów litrów surowca dziennie, jest to więcej niż połowa naszego dziennego skupu - informuje Zbigniew Groszyk, wiceprezes zarządu ds. produkcji SM Mlekpol. - Dlatego też traktujemy tę inwestycję jako swoisty bufor bezpieczeństwa - dodaje.

Warto zauważyć, że 90% proszków mlecznych trafia na eksport. Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol podaje, że w 2020 r. Polska wyeksportowała produkty mleczne wszelkich kategorii za 9 miliardów złotych. 14-15% z tej kwoty, czyli ok. 1,3 mld zł przypadło na SM Mlekpol.

- Wysyłamy nasze produkty do ponad stu krajów na wszystkich kontynentach - mówi Małgorzata Cebelińska. - Głównym odbiorcą, zwłaszcza produktów świeżych, o krótkim terminie przydatności do spożywcia - mleka, jogurtów, twarogów - są kraje europejskie, takie jak Niemcy, Niderlandy, Bułgaria, Wielka Brytania, Włochy czy Grecja. Ale współpracujemy także z rynkami, które mają deficyt mleka, głównie azjatyckimi, m.in. członkami ASEAN [Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej], takimi jak Wietnam, Kambodża, Indonezja czy Filipiny. Z powodu zwiększonego popytu to był rekordowy rok - dodaje.

Produkty z Mlekpolu trafiają także na stoły w Korei Południowej, Japonii czy Chinach - jak zapewniają przedstawiciele spółdzielni, bardzo ważnym dla producenta rynku, na który wysyłane są m.in. mleka i śmietanki UHT, mleka smakowe, a także produkty, których nie znajdziemy w polskiej ofercie mleczarni. Istotnym odbiorcą są także kraje Bliskiego Wschodu, choć tam wymagane są certyfikaty koszerności lub halal.

- W ubiegłym roku praktycznie podwoiły one zakupy - mówi Małgorzata Cebelińska. - w ubiegłym roku nasze mleko UHT znalazło się także na dominikanie, i to nie tylko w hotelach, ale i sieciach handlowych.

Teraz kierunkami, którym Mlekpol się przygląda są Gruzja, Armenia i Azerbejdżan.

Teraz centrum

Po rozpędzeniu fabryki w Mrągowie spółdzielnia planuje następne inwestycje.

- Jesteśmy na etapie projektowania centrum magazynowo-logistycznego z magazynem wysokiego składowania, co umożliwi nam kompletowanie zamówień z szerokiego asortymentu - mówi Zbigniew Groszyk. - Będzie ono wyposażone nie tylko w strefę wejścia oraz wyjścia, ale także system automatycznego rozładowywania palet.

Po uruchomieniu pierwszej własnej elektrociepłowni w Mrągowie, w 2021 roku powstanie podobna w Zambrowie, a potem kolejno w innych zakładach. Mlekpol chwali się , że niemal całkowicie wyeliminował spalanie węgla i korzysta wyłącznie z gazu i LNG.

- W tym roku  chcemy tez przeprowadzić prace przy oczyszczalni ścieków w Grajewie - mówi Zbigniew Groszyk. - Powstanie tam biogazownia, z której będziemy pozyskiwać energię elektryczną oraz cieplną - dodaje.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3063 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.