PSS w Ozorkowie innowatorem w Europie

"Zabójca wirusów" - tak można nazwać realizację innowacyjnej inicjatywy, jaka pojawiła się w trzech sklepach PSS w Ozorkowie. Zainstalowano tam oświetlenie antybakteryjne i antywirusowe jako jedną z metod walki z koronawirusem.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów i pracowników w 300-metrowym sklepie nr 19 przy ul. Starzyńskiego zamontowano lampy Philipsa emitujące promienie ultrafioletowe (UV-C), które dezynfekują zarówno powierzchnię, towar na półkach, jak i powietrze w przestrzeni sprzedażowej.

PSS w Ozorkowie to innowacyjne rozwiązanie zastosowała jako pierwszy w kraju sklep spożywczy w Polsce i podobno jako drugi w Europie, po Hamburgu.

- To nasza wielka duma – mówi Agnieszka Derlecka, prezes Społem PSS w Ozorkowie, cytowana w lutowym wydaniu „Społemowca warszawskiego”.

Chwilę później rozwiązanie znalazło zastosowanie w dwóch kolejnych sklepach spółdzielni (nr 23 przy ul. Nowe Miasto 8 i nr 15 przy ul. Łęczyckiej 23). Tu również każdej nocy, w połączeniu z systemem alarmowym, stosuje się automatyczną dezynfekcję powierzchni światłem. Jego instalacja w trzech sklepach trwała tylko cztery dni bez przerywania handlu. Poprzedziły ją pomiary i oględziny pomieszczeń, szkolenia i konsultacje z firmą AMS Group, która wcześniej instalowała w placówkach ozorkowskiej PSS oświetlenie ledowe.

Jak ustaliliśmy, pozostałe cztery placówki PSS wkrótce także zostaną wyposażone w lampy dezynfekujące.

Na pytanie, czemu zdecydowano się akurat na to rozwiązanie, prezes Derlecka powołuje się na komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 4 marca 2020 r., w którym to stwierdzono, że „promieniowanie UV-C należy aktualnie do najefektywniejszych technologii oczyszczania powietrza i powierzchni z wirusów, bakterii, grzybów oraz drobnoustrojów. Promienie niszczą również cienką warstwę lipidową SARS-CoV-2, dlatego stosowanie światła UV-C jest zalecaną przez Główny Inspektorat Sanitarny metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19”.

Firma Philips zapewnia z kolei, iż zastosowanie promieniowanie UV-C nie jest dla ludzi szkodliwe, ponieważ urządzenia te są montowane bardzo wysoko, na suficie lub tuż pod nim oraz „w obecności ludzi promieniowanie UV-C emitowane przez promienniki nigdy nie przekracza bezpiecznego poziomu 0.2μW/cm2”.

Warto wyjaśnić, że odkażanie promieniowaniem ultrafioletowym (UVC), polega na rozkładaniu niektórych wiązań chemicznych i mieszaniu struktury DNA, RNA i białek, powodując, że mikroorganizm nie może się rozmnażać. Kiedy mikroorganizm nie jest w stanie rozmnażać się, przestaje być zakaźny, a więc groźny dla ludzi.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Ozorkowie powstała w 1920 r. Obecnie prowadzi działalność w ośmiu placówkach detalicznych.

 

Katarzyna Pierzchała 4362 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.