Ruchu będzie mniej, ale nie zniknie

Legendarna marka Ruch, powstała po I wojnie światowej, obecna w życiu wszystkich Polaków, w dużym stopniu zniknie z ulic. Ale nie do końca.

W poniedziałek 8 lutego 2021 r. PKN Orlen przedstawił plan działań związanych z przejętą siecią kiosków Ruch. W ciągu dekady chce zainwestować w sieć punktów ok. 11 mld złotych i liczy na dodatkowy zysk EBITDA rzędu 5 mld zł.

Z 1200 punktów należących do Ruch SA (oprócz kiosków i saloników są to także sklepy convenience Superac) w 900 lokalizacjach powstaną nowe placówki Orlenu umiejscowione poza stacjami benzynowymi. Pierwsze mają się pojawić jeszcze w I półroczu 2021 r.

– Nowoczesne formaty sklepowo-gastronomiczne, które budujemy pod marką „Orlen w ruchu”, to nowa jakość na rynku. Powstanie sieć ok. 900 takich obiektów. Mocno zainwestujemy również w segment usług kurierskich, oferując klientom dostęp do ponad 10 tys. punktów nadań i odbiorów przesyłek, w tym 2 tys. automatów paczkowych. Stawiane one będą w atrakcyjnych lokalizacjach. Z pierwszych maszyn paczkowych będzie można korzystać już we wrześniu – zapowiadał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Przypomnijmy, że ofertę przejęcia władze Orlenu złożyły Ruchowi już niemal dwa lata temu, bo 11 kwietnia 2019 r., a na początku czerwca 2020 r. UOKiK wyraził zgodę na tę akwizycję. 

Trochę historii

Marka Ruch pojawiła się niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to 17 grudnia 1918 r. Jan Stanisław Gebethner i Jakub Mortkowicz podpisali akt notarialny powołujący do życia Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH Sp. z o.o. W 1935 r. Ruch stał się jedynym ogólnopolskim kolporterem. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo odtworzono jako firmę państwową; w 1949 r. powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu „Ruch”, włączone w strukturę resortu Poczty i Telegrafów, w 1955 r. w Centralny Zarząd, a nieco później w Zjednoczenie Przedsiębiorstw Upowszechniania Prasy i Książki, które w 1973 r. weszło w skład Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa-Książka-Ruch.

Warto dodać, że instytucję kiosków Ruchu chwalili uważający się za wyższych kulturowo Niemcy.

Po przełomie 1989 r. RSW została rozwiązana, a w 1991 r. powstało Przedsiębiorstwo Kolportażowo-Handlowe „Ruch”, które niespełna rok później przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

Dzisiejszy Ruch nie może się równać stanem posiadania z tym z czasów PRL-u, gdy był monopolistą. Jeszcze pod koniec XX wieku firmę tworzyło 198 hurtowni i 31 313 punktów sprzedaży detalicznej, w tym 15 227 punktów w ramach sieci własnej. To 26 razy więcej niż obecnie.

Jeszcze na początku XXI wieku, gdy Ruch debiutował na warszawskiej giełdzie (w grudniu 2006 r.), a jego ówczesny prezes Adam Pawłowicz miał wizjonerskie plany, wydawało się, że przed Ruchem widnieje może nie tyle świetlana przyszłość, co droga do uzdrowienia. Spółka wcześniej z roku na rok miała coraz gorsze wyniki, po debiucie zaczęła wykazywać jednak zyski. Zaczęła też wysoko mierzyć, jeśli chodzi o skalę działania – na początku 2007 roku wydawała się najpoważniejszym kandydatem do przejęcia sieci Żabka. Ta sztuka się jednak nie udała –ubiegł Ruch wtedy czesko-słowacki fundusz Penta Investments.

Już w 2007 r. Ruch ograniczył inwestycje o więcej niż połowę, spółka borykała się także z protestami organizacji związkowych, związanymi ze pozbywaniem się pakietów akcji (zapowiadanym zresztą) przez Skarb Państwa. W 2008 r., po dwóch latach prezesury, Pawłowicz został odwołany z funkcji szefa Ruchu.

Według analityków sposób przeprowadzenia prywatyzacji i kosztowne zarządzanie po jej dokonaniu były główną przyczyną tarapatów Ruchu. Do tego doszły czynniki rynkowe, takie jak konkurencja czy spadek czytelnictwa prasy drukowanej. I choć sieć próbuje się dopasować do nowych warunków, choć by poprzez usługę "Paczka w Ruchu", dopiero zakup przez państwowe spółki i umorzenie połowy długów mogą się okazać szansą na przetrwanie czy drugie życie tej ponadstuletniej marki. PKN Orlen ma dwie trzecie akcji Ruchu. Reszta należy do PZU, PZU Życie i Alior Banku.

Magdalena Weiss 3104 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.