Drogie napoje gazowane? W Lidlu Pepsi za pół ceny

Po dużym skoku cen napojów gazowanych na początku tego roku Lidl zachęca do zakupu Pepsi w cenie niższej niemal o połowę.

Lidl przygotował specjalną ofertę dla miłośników napojów gazowanych. Już od poniedziałku, 1 lutego, sieć obniża cenę Pepsi o 45%, dzięki czemu litr będzie kosztował tylko 2 złote (przy zakupie 2 x 2,5 l Pepsi). - Klienci będą mogli cieszyć się oryginalnym smakiem orzeźwienia w niskiej, lidlowej cenie! Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów - podkreśla Lidl.

Akcja promocyjna jest o tyle ciekawa, że początek tego roku przyniósł ogromny skok cen słodzonych napojów gazowanych, rzędu nawet 40% na butelce. To odpowiedź producentów i dystrybutorów na wejście w życie zapowiadanego od dawna podatku cukrowego - zgodnie z przewidywaniami ciężar podatku cukrowego został przeniesiony na konsumenta.

Jak naliczany jest podatek?

Podatek składa się z dwóch opłat, które są przeliczane na 1 litr napoju. Pierwsza to opłaty w stałej w wysokości 0,50 zł w sytuacji, gdy zawartość cukrów w 100 ml napoju jest mniejsza lub równa 5 g lub napój zawiera dowolną ilość substancji słodzącej innej niż cukier. Druga natomiast to opłata zmienna w wysokości 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego wyżej poziomu 5 g cukrów na 100 ml napoju. W obliczeniach zawartość cukrów w 100 ml napoju jest zaokrąglana w górę do pełnego grama, czyli gdy zawartość cukrów w 100 ml napoju wynosi 6,1 g, w obliczeniach podatku przyjmowane będzie 7 g. 

Ponadto napoje zawierające substancje aktywne, takie jak kofeina czy tauryna są objęte dodatkową opłatą w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Z opłaty stałej zwolnione są napoje, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20% oraz napoje izotoniczne. Niemniej gdy zawartość cukru na 100 ml przekroczy w nich poziom 5 g obciążone zostaną one opłatą zmienną. Zgodnie z treścią ustawy podatek może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Ilona Mrozowska 4039 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.