Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Małpki Express

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo, aby ustalić, czy spółka Małpka została sprzedana zgodnie z prawem i bez strat dla wierzycieli tej firmy.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zbada czy w okresie od 2015 do 2018 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez podmioty gospodarcze powiązane z Małpką oraz inne osoby, doszło do obciążenia i zbycia składników majątku Małpki oraz zawarcia "niekorzystnych, sprzecznych z zasadami gospodarowania dla spółki pozornych umów gospodarczych" przez zarząd i przy akceptacji rady nadzorczej Małpka.

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura sprawdzi także m.in., czy doszło do pokrzywdzenia ponad 600 wierzycieli poprzez celową wyprzedaż majątku spółki po znacznie zaniżonych wartościach.

Prokuratura zbada między innymi wyrażenia przez radę nadzorczą zgody na zbycie nieruchomości w dniu 4 września 2017 r., a następnie w dniu 18 września 2017 r. (po zaledwie dwóch tygodniach od podjęcia decyzji) złożenia rezygnacji przez cały skład rady nadzorczej (w tym Pierre’a Mellingera, ówczesnego przewodniczącego rady Małpka i jednocześnie szefa Forteam Investments). Podczas transakcji, do której doszło dnia 28 września 2017 r. Małpka zbyła 6 nieobciążonych nieruchomości na rzecz jednego podmiotu za niespełna 5,85 mln zł, podczas gdy ich wartość księgowa wynosiła ponad 20 mln zł.

W kolejnych dniach, tj. 9 października 2017 r. wpłynął do sądu wniosek o ogłoszenia upadłości spółki Małpka zarządzanej przez Forteam Investments Limited.

Przypomnijmy. W 2015 r. Forteam Investments Limited nabył od Czerwonej Torebki 100% akcji spółki Małpka, właściciela sieci sklepów Małpka Express za nieco ponad 362 mln zł, po czym zbył posiadane akcje na rzecz powiązanego osobowo podmiotu za zaledwie 1823 zł.

O sprzedaży Małpki Express pisaliśmy m.in. TUTAJ. Od początku upadek tej sieci sklepów od początku budził wiele wątpliwości.

Ilona Mrozowska 3966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.