Gastronomia a Tarcza PFR 2.0. Ile firm skorzystało z pomocy?

Ponad 4 tys. placówek gastronomicznych otrzymało środki z Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował we wtorek na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

- Już 4045 restauracji i placówek gastronomicznych otrzymało pieniądze z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Wypłacone im 682 mln zł. Łącznie na dzisiaj 13,8 tys. firm ze wsparciem z Tarczy 2.0, dostały 2,3 mld zł, pracuje w nich prawie 100 tys. osób. To wszystko w zaledwie 8 dni roboczych od startu  - napisał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 ma umożliwić przyznawanie mikro, małym i średnim firmom subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Chodzi o branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Finansowanie w ramach programu jest udzielane od 15 stycznia 2021 r. i potrwa do 31 marca 2021 r. Wartość programu to 13 mld zł. 

W najbliższych dniach rząd ma poinformować o zniesieniu (bądź nie) obostrzeń obowiązujących w Polsce do 31 stycznia.

Od wprowadzenia wiosennego lockdownu minie niedługo rok, w którym to branża gastronomiczna może funkcjonować jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Według danych GUS, od kwietnia do września 2020 r. z rynku zniknęło 2055 firm gastronomicznych, a ponad 4,3 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność.

red, PAP

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.