UOKiK przyjrzał się pieluchom

W akredytowanych laboratoriach urzędu w Lublinie oraz w Łodzi sprawdzonych zostało 10 marek pieluszek w rozmiarze "3" przeznaczonych dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. Zostały one wybrane przez Inspekcję Handlową na podstawie rozeznania rynku.

Na każdą pieluszkę nalano trzy razy po 50 ml roztworu chlorku sodu, który w badaniu był odpowiednikiem moczu. W ten sposób zbadane zostało jak szybko pielucha wchłania płyn i ile go z niej wypłynie pod naciskiem. Z uwagi na to, że pielucha szybciej absorbuje wodę niż roztwór testowy, dlatego jeżeli będziemy przeprowadzać testy z wodą, otrzymamy inne wyniki.

W kolejnym etapie każda pielucha została zanurzona na 30 minut w roztworze chlorku sodu, aby dowiedzieć się, ile może go maksymalnie wchłonąć. Ponadto UOKiK sprawdził także  zapięcia pieluch. W tym celu każdy produkt rozciągany był na specjalnej maszynie. Urząd ocenił również pH materiału stykającego się ze skórą dziecka.

Z przeprowadzonych przez UOKiK testów wynika, że najwięcej płynu wchłaniały pieluchy marek Tibelly, Kindii pure & flex oraz Bella baby happy. Najmniej - Pampers active baby, Dada extra care oraz Babydream. 653 gramy – tyle najwięcej płynu jednorazowo wchłonęła jedna pielucha - jest to najwyższy wynik w tej kategorii. Najniższy to 406 gramów.

Najszybciej płyn wchłaniały pieluchy marek Babydream, Huggies ultra comfort, Pampers active baby, Bevola baby nappies oraz Dada extra care. Najdłużej - Auchan baby comfort. Najkrótszy czas wchłaniania wyniósł średnio 6,46 sekundy, a najdłuższy średnio 36,72 sekundy.

Jeżeli natomiast chodzi o wilgoć oddawaną przez pieluchę to, aby to sprawdzić pieluszki zostały trzy razy zanurzone w roztworze chlorku sodu, a następnie obciążone obciążnikiem. Tym sposobem UOKiK sprawdził, jak zmoczona pielucha będzie reagować na ciężar dziecka. Najmniej wilgoci oddały pieluchy Babydream, Bevola baby nappies, Lupilu premium comfort, Kindii pure & flex, Huggies ultra comfort oraz Tibelly. Najwięcej - Pampers active baby. Najlepszy wynik to 0,21 gramów – średnio tyle gramów płynu oddała pod naciskiem badana pielucha. Najwięcej – średnio 6,7 gramów.

Z kolei w teście sprawdzającym wytrzymałość na rozpięcie się pieluchy najlepszy wynik uzyskały pieluchy Bella baby happy. Oznacza to, że zapięcie mocno trzyma, a pielucha nie spadnie podczas poruszania się dziecka. Najmniej siły potrzeba było do rozpięcia Kindii pure & flex, Pampers active baby, Dada extra care, Auchan baby comfort, Bevola baby nappies oraz Tibelly.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość zapięcia na oderwanie to najmocniej trzymało się zapięcie pieluch Dada extra care. Najsłabiej w pieluchach: Pampers active baby, Lupilu premium comfort, Auchan baby comfort oraz Bevola baby nappies, co oznacza większe prawdopodobieństwo, że oderwie się podczas zakładania pieluchy.

UOKiK przyjrzał się także cenie pieluch i pH ich materiału.Jeżeli chodzi o te wskaźniki to najtańsze okazały się pieluszki Lupilu premium comfort – koszt jednej to 41 groszy (podzielona została cena opakowania przez ilość sztuk i na tej podstawie obliczony został koszt jednej pieluchy). Natomiast jeżeli chodzi o pH materiału pieluchy to urząd nie miał zastrzeżeń do pH warstwy materiału pieluszek stykającej się ze skórą.

Poza testami laboratoryjnymi urząd sprawdził także właściwości użytkowe pieluch. Wskaźnik wilgoci, który zmienia kolor, gdy pielucha jest mokra, posiadają Dada extra care, Kindii pure & flex oraz Tibelly. Dzięki specjalnym kanałom szybciej odprowadzana jest wilgoć – można je znaleźć je u marek: Babydream, Bevola baby nappies, Dada extra care, Huggies ultra comfort, Lupilu premium comfort i Pampers active baby.

Ważne jest również odpowiednie dopasowanie pieluchy do ciała dziecka – zapewnia to odpowiednie ukształtowanie wkładu chłonnego, a także dodatkowy ściągacz z tyłu (jest w pieluchach Huggies ultra comfort oraz Kindii pure & flex) oraz taśma boczna i elastyczne falbanki (mają je wszystkie sprawdzane produkty).

Większość badanych marek posiada opakowania z uchwytami, dzięki którym łatwiej je przenieść. Część z nich oferuje również dodatkową funkcjonalność – specjalne otwieranie ułatwiające wyjęcie pieluszki (Auchan baby comfort, Babydream, Bella baby happy, Lupilu premium comfort, Pampers active baby).

Zdjęcie: Shutterstock

Joanna Hamdan 11945 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.