Akcje InPostu zadebiutują w Amsterdamie już 29 stycznia

Przedział cenowy w ofercie publicznej InPostu wynosi 14-16 euro za akcję, co oznacza, że wycena twórcy i właściciela Paczkomatów, firmy InPost, wynosi 7-8 mld euro, a w przeliczeniu na złote - ponad 30 mld zł.

Na zdjęciu: Rafał Brzoska, prezes InPostu

Akcje w ofercie stanowią 35% kapitału InPostu. W ramach opcji dodatkowego przydziału przyznanej globalnemu koordynatorowi oferta może zwiększyć się do 40,25%.

Oferta rozpocznie się 21 stycznia i potrwa do 28 stycznia. Debiut na Euronext Amsterdam planowany jest 29 stycznia.

Fundusze zarządzane przez BlackRock oraz Capital World Investors i GIC Pte zawarły umowę dotyczącą nabycia akcji InPostu w ofercie za 1,03 mld euro. Z tego na BlackRock przypada 430,6 mln euro, a na Capital World i GIC po 300 mln euro. Będzie to 68,7 mln akcji, czyli 39% oferowanych akcji, przy cenie 15 euro za akcję.

Akcje InPostu sprzedawane są przez: AI Prime & Cy SCA (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Advent International, Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2. Dotychczasowi akcjonariusze mają 180-dniowy lockup na sprzedaż pozostałych akcji InPostu (PAP Biznes).

- Dowiedzieliśmy się o dość wysokiej względem oczekiwań inwestorów wycenie InPostu przekraczającą 30 mld zł. Warto obserwować, co wydarzy się dalej, bo poprzedni, warszawski debiut InPostu i Integera to jedna z ciekawszych historii na polskiej giełdzie. Mimo, że inwestorzy postawili na dobrego konia, finalnie nie okazało się to dla nich dobrą inwestycją. To może być jedna z pośrednich przyczyn decyzji o obecnym debiucie na Euronext. Jednak główną przyczyną wydają się być międzynarodowe ambicje spółki. InPost po związaniu się z Advent, strategicznej współpracy z Allegro i zwinnemu podejściu do zmieniających się warunków rynkowych, kilkanaście lat po pierwszym debiucie znowu jest atrakcyjną spółką - komentuje Krzysztof Jaciw, prezes zarządu merce.com.

Zaznacza, że InPost obecnie jest w samym środku boomu na e-commerce i świetnie go wykorzystuje. Przypomina, że w Polsce w 2014 r. było 1100 Paczkomatów, a teraz ich liczba przekracza w 10 tysięcy. - Jeśli dodamy do tego kolejne rynki jak Włochy czy Wielką Brytanię, to mamy interesującą perspektywę na rozwój. Co ciekawe choć debiut giełdowy poza granicami Polski wskazuje jasno na międzynarodowe ambicje InPostu inni liderzy e-commerce chcą mu rzucić wyzwanie na macierzystym rynku. Ostatnio Allegro i Alibaba zapowiedziały zbudowanie własnych sieci automatów pocztowych. Będziemy zapewne świadkami “wojen paczkomatów” które mogą zakończyć się rozejmem i wzajemnym korzystaniem z własnej infrastruktury, co też byłoby interesującym modelem do wyeksportowania za granicę - dodaje Krzysztof Jaciw.

E-commerce pójdzie w górę

Jak podał InPost w prospekcie, spółka przewiduje wzrost udziału e-commerce, z wyłączeniem artykułów spożywczych i napojów, w sprzedaży detalicznej w Polsce do 29% w 2024 roku z 13% w 2019 roku.

Inspot zastrzegł jednak, że nie daje żadnej gwarancji, że polski rynek e-commerce będzie rósł w tempie, jakie przewiduje grupa, lub w ogóle wzrastał.

Według prognoz ekspertów firmy PMR rynek e-commerce w Polsce w 2020 r. miał wzrosnąć o 25,6% z ponad 61 mld zł w 2019 r. To najwyższa dynamika od kilkunastu lat.
 
InPost jest głównym partnerem Allegro w Polsce w zakresie dostaw. W przychodach ze sprzedaży grupy po 9 miesiącach 2020 roku 26,2% było generowane przez Allegro Smart! Dodatkowo sprzedawcy sprzedający produkty przez platformę Allegro stanowili 20,7% przychodów grupy. We wrześniu 2020 roku spółki przedłużyły współpracę w zakresie usług paczkomatowych dla Allegro Smart! na kolejne 7 lat.
 
Po trzech kwartałach ubiegłego roku skonsolidowane przychody InPostu wzrosły do 1,67 mld zł z 832,5 mln zł rok wcześniej.
 
im/maw/ PAP Biznes

CZYTAJ TAKŻE: APETYT NA GIEŁDĘ - CO NAS CZEKA W 2021 ROKU

CZYTAJ TAKŻE: WYWIAD Z PREZESEM INPOSTU - ŚWIAT PO PANDEMII BĘDZIE INNY

Komentarze

  • odpowiedz

    No to pozostaje mi tylko życzyć sukcesu :)

  • odpowiedz

    No to w zasadzie już za kilka dni, ale ten czas leci, a dopiero informowali że mają zamiar. Fajnie, trzymam kciuki

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.