Daj burakowi szansę - od poniedziałku w Lidlu

Wygląda inaczej, smakuje tak samo - nie marnuj żywności i wspieraj polskich rolników - pod takim hasłem w sklepach Lidl od 18 stycznia sprzedawane są słynne już "krzywe" buraki.

O burakach głośno jest od dwóch tygodni. Zaczęło się od dramatycznego apelu rolnika z ponad 20-letnim stażem, który na początku stycznia wyznał w mediach, że musi wyrzucić ponad tysiąc ton buraków, które wyrosły krzywe, w kształcie znaków zapytania. Mieczysław Miszczak, właściciel gospodarstwa rolnego w Węglewicach Kolonii w woj. łódzkim, stracił przez to kilkaset tysięcy złotych, a z ziemi utrzymuje całą rodzinę. Rolnik złożył reklamację do producenta nasion, ale jego przedstawiciel uznał, że nie ma podstaw do jej uwzględnienia.

O sprawie dowiedziała się sieć Lidl, która zdecydowała się wykupić część "niedoskonałych" buraków, o czym pisaliśmy jako jedni z pierwszych. Teraz transakcja sfinalizowała się.

Od poniedziałku 18 stycznia buraki są już w ofercie sieci. A ile trzeba za nie zapłacić? Okazuje się, że niewiele bo tylko 0,99 zł za kilogram. Oznacza to, że sprzedawane są w cenie niższej o 66% w porównaniu do standardowej.

Sieć nie ujawnia, ile zakontraktowała ton buraków od rolnika. Wiadomo jednak, że dzięki tej akcji rolnik ograniczy straty finansowe, a Lidl, oprócz wsparcia dostawcy, zrealizuje kolejne działanie w duchu zero waste.

 

Katarzyna Pierzchała 4176 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.