#otwieraMY - mapa biznesów otwierających się mimo zakazów

Pandemia koronawirusa zagroziła nie tylko naszemu zdrowiu, ale również gospodarce. Wiele biznesów upadło, a inne są na skraju bankructwa. Przedsiębiorcy mają już dość i zapowiadają otwarcie punktów usługowych mimo rządowych obostrzeń. Powstała nawet interaktywna mapa wolnego biznesu.

Firma News Map.pl, która specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych map, a której głównymi klientami są organizatorzy wydarzeń sportowych i jednostki samorządów terytorialnych, stworzyła mapę dla przedsiębiorców. Ci, którzy chcą poinformować swoich klientów o tym, że mimo zakazów zamierzają otworzyć swój biznes, mogą umieścić na mapie swoją lokalizację i datę od kiedy będą aktywni.

Z dnia na dzień mapa zapełnia się nowymi punktami. Na dzień dzisiejszy (15 stycznia) tylko w Krakowie ponowne otwarcie zapowiedziało 7 przedsiębiorców, w Częstochowie 5, w Trójmieście 3, a w Warszawie 1. Nie są to może oszałamiające liczby, jednak to dopiero początek. Patrząc na to jak mocno niesie się w mediach społecznościowych #otwieraMY, możemy się spodziewać, że mapa będzie się mocno zapełniać.

AKTUALIZACJA: AKCJA #OTWIERAMY - DZIAŁAMY W CISZY. CZY ABY NA PEWNO?

Co na to prawo?

Wszystko zaczęło się od przedsiębiorców z południa Polski. Ogłosili oni “Góralskie weto” i mimo zakazów postanowili otworzyć swoje biznesy. Kropką nad i była decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Przedsiębiorca, który otworzył salon fryzjerski podczas obowiązujących obostrzeń otrzymał karę grzywny w wysokości 10 tys złotych. Ten jednak postanowił tę decyzję zaskarżyć, a opolski sąd uchylił tę grzywnę. Co prawda wyrok w tej sprawie nie jest jeszcze prawomocny, jednak dał on w pewien sposób zielone światło przedsiębiorcom.

– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu [...] uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Prudniku z dnia 28 kwietnia 2020 r., nr [...], 2) umarza postępowanie administracyjne w całości, 3) zasądza od Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu na rzecz H. L. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego – czytamy w dokumencie.

Dodatkowo na Facebooku pojawiła się informacja, że Kancelaria LEGA ARTIS podjęła współpracę z firmą News Map.pl, która stworzyła mapę wolnego biznesu i oferuje swoją pomoc przedsiębiorcom, którzy zdecydują się otworzyć swój biznes mimo zakazów. – Zwracamy się również z prośbą o dodanie własnych działalności poprzez formularz zgłoszeniowy. Nasza Kancelaria przyłącza się do akcji i deklaruje wsparcie dla przedsiębiorców – czytamy na profilu Facebookowym kancelarii.

Otwarcie swoich restauracji od poniedziałku 18 stycznia zapowiedzieli też restauratorzy z podwarszawskiego miasta Legionowo.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.