Rossmann wyda na inwestycje 200 mln euro
Mimo pandemicznych warunków, które odciągnęły konsumentów od drogerii, Rossmann zwiększył sprzedaż zarówno w Niemczech, jak i poza granicami.
W 2020 r. sieć drogerii Rossmann miała sprzedaż wyższą niż rok wcześniej o 3,5%. Wzrosła ona do 10,35 miliardów euro. Stało się tak pomimo faktu, że – zwłaszcza podczas wiosennego zamrożenia gospodarek – wielu konsumentów starało się robić wszystkie zakupy w jednym miejscu, przez co środki czystości i artykuły higieniczne kupowali często w supermarketach, a zapotrzebowanie na kosmetyki kolorowe, perfumy i akcesoria do golenia spadło.
Wyniki Rossmanna pociągnął w górę rynek niemiecki, gdzie wzrost wyniósł 4,7% (a jeśli uwzględnić, że przez drugą połowę roku w Niemczech obowiązywał obniżony VAT, to na poziomie netto nawet o 6,1%), a sprzedaż zamknęła się kwotą 7,33 miliarda euro. Reszta przypadła na biznes zagraniczny, w skład którego wchodzą Polska, Węgry, Czechy, Turcja, Albania, Kosowo i Hiszpania). W krajach tych z powodu obostrzeń biznes ucierpiał mocniej, ale i tak udało się osiągnąć zwiększenie obrotów o 2% do 3,06 mld euro.
– Zróżnicowany asortyment Rosmanna okazał się wyjątkowo odporny na kryzys, ponieważ był w stanie bardzo dobrze przetrwać zmianę zachowań zakupowych klientów – wyjaśnia firma w komunikacie. – W samych Niemczech 34 000 pracowników Rossmanna wniosło ważny wkład w firmę i życie publiczne w tym trudnym roku. Firma wynagrodziła to w 2020 r. wypłatami premii w wysokości ponad 30 milionów euro. W czasie pandemii firma dała się poznać jako silna społeczność, która zajęła 54. miejsce wśród najlepszych pracodawców świata wyróżnionych przez amerykański magazyn Forbes. To najlepsze miejsce wśród niemieckich firm – dodano.
Sieć drogeryjna prowadzi obecnie 2 011 sklepów za granicą i 2 233 w Niemczech. Łącznie we wszystkich krajach zatrudnia 56 300 osób.
W nowym roku obrotowym Grupa chce przeznaczyć na inwestycje 200 mln euro. Planuje między innymi uruchomienie 195 sklepów, w tym 120 poza granicami Niemiec.

Magdalena Weiss
2988 Artykuły
Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.
Komentarze