Inpost wybiera się na kolejne rynki

InPost planuje ofertę publiczną i notowanie swoich akcji na giełdzie w Amsterdamie. Myśli też o ekspansji w kolejnych europejskich krajach.

"InPost SA ogłosił zamiar przeprowadzenia oferty i notowania na giełdzie Euronext Amsterdam" – ogłosiła spółka w komunikacie giełdowym.

Fundusze zarządzane przez BlackRock oraz Capital World Investors i GIC Pte zawarły umowę dotyczącą nabycia akcji InPostu w ofercie za 1,03 mld euro. Z tego na BlackRock przypada 430,6 mln euro, a na Capital World i GIC po 300 mln euro.
 
Akcje InPostu sprzedawane są przez AI Prime & Cy SCA (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Advent International, Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC oraz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2.
Globalnymi koordynatorami oferty są Citigroup Global Markets Europe, Goldman Sachs Bank Europe SE i J.P.Morgan A.G.
 
Przypomnijmy, ze w listopadzie PAP Biznes, powołując się na swoje źródła, informował o planach spółki dotyczących debiutu w Londynie.
 
Przychody InPostu po III kw. 2020 roku wzrosły do 1,67 mld zł z 832,5 mln zł rok wcześniej. Operacyjna EBITDA zwiększyła się do 635,6 mln zł z 230 mln zł przed rokiem.
 
Spółka podała, że grupa zamierza kontynuować rozwój w Wielkiej Brytanii oraz rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii InPost ma 1134 paczkomaty, a we Włoszech 350 paczkomatów.
W Polsce spółka ma sieć ponad 10 000 paczkomatów w Polsce i współpracuje m.in. z Allegro. Na koniec 2020 roku grupa miała łącznie 12 254 paczkomaty.
 
Agencja Bloomberg podała, że wiceprezes InPostu Adam Aleksandrowicz powiedział podczas telekonferencji dla analityków, że grupa chce sfinansować ekspansję zagraniczną z zysków generowanych w Polsce oraz długiem. Spółka nie planuje wypłacania dywidendy w przewidywalnej przyszłości.
(PAP Biznes)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.