Tarczyński. Kabanosy Piri-Piri

Produkowane w 100% z roślin, kruche i pikantne.

Marka Tarczyński, wsłuchując się w głosy konsumentów, w 2020 roku wprowadziła na rynek linię przekąsek w całości produkowaną z roślinnych składników, sygnowaną hasłem „bez kęsa mięsa”. Teraz do oryginalnego Kabanosa Roślinnego dołącza Kabanos Roślinny Piri-Piri.

Oprócz braku zawartości mięsa, w składzie kabanosów nie znajdziemy konserwantów ani glutenu. Produkt jest całkowicie wegański, a przy jego produkcji nie stosowano GMO. Dzięki wysokiej zawartości białka, witaminy B12, żelaza i błonnika, może stanowić pożywną przekąskę podczas pracy, zimowych spacerów czy w czasie wyprawy w góry.

Dzięki doświadczeniu w komponowaniu kabanosów, marce Tarczyński udało się stworzyć unikalne produkty przygotowane w 100% z roślin, które mają charakterystyczną teksturę mięsa oraz niepowtarzalny smak.

Produkowane w 100% z roślin, kruche, pikantne Kabanosy Piri-Piri od 11 stycznia dostępne są na polskim rynku.

Joanna Hamdan 11823 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.