Warszawiacy przekonali się do recyklomatów

Recyklomaty pojawiły się w Warszawie w połowie 2019 r. i z miejsca zdobyły serca warszawiaków. Trafiło już do nich ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu.

Akcja jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Dziesięć automatów stanęło w popularnych punktach miasta. Można do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta.

Aby skorzystać z recyklomatu warto uruchomić aplikację „ECO Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę, np. bilety do Teatru Capitol. Trwają również rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu. System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Punkty ECO nie tracą swej ważności, można je wymienić w dowolnym momencie.

Od momentu uruchomienia maszyn w połowie 2019 r. warszawiacy umieścili w nich łącznie 681 477 sztuk butelek szklanych, plastikowych i puszek.

Zebrane odpady są przekazywane do recyklingu, natomiast te, które trafiły do automatów przez pomyłkę – do dalszej segregacji.

Do recyklomatów nie można wrzucać np. kartonów po sokach, puszek po konserwach czy opakowań po chemii, ponieważ opakowania te powodują uszkodzenia automatów.

Recyklomaty stoją m.in. na Białołęce, Bielanach, Mokotowie, w Śródmieściu, na Ursynowie i Żoliborzu.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

Ilona Mrozowska 3916 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.