Forteam boksuje się ze Świtalskim

Sądowy spór trwa już od dłuższego czasu. Teraz strony przeszły do medialnej ofensywy.

11 stycznia spółka Sowiniec Group rozesłała do mediów komunikat, w których poinformowała o wznowieniu śledztwa dotyczącego rzekomego usiłowania osiągnięcia korzyści majątkowej na szkodę Mariusza Świtalskiego oraz spółek Sowiniec Group przez Forteam Investments Limited. 

12 stycznia Forteam oświadcza, że formułowane przez Mariusza Świtalskiego zarzuty są w pełni bezpodstawne. Przedstawiciele funduszu podkreślają w tymże komunikacie, że śledztwo w sprawie powyższych zarzutów było już raz umorzone przez tę samą prokuraturę, natomiast sąd nakazał częściowe dalsze jego prowadzenie w celu oceny dowodów, których Mariusz Świtalski podobno początkowo nie dostarczył prokuratorowi. - Dla wyjaśnienia, Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił już główne zarzuty, które Mariusz Świtalski podniósł w pierwszym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sąd jednocześnie utrzymał w tym zakresie postanowienie o umorzeniu śledztwa – twierdzi Forteam Investments Limited.

Zdaniem jego władz stawiane zarzuty i działania Mariusza Świtalskiego są próbą odwrócenia uwagi od działania na szkodę Forteam, które to działanie jest przedmiotem wielu postępowań sądowych.

- Należy podkreślić, że Mariusz Świtalski i podmioty z nim powiązane nigdy nie podnosili, że Forteam dopuścił się jakiegokolwiek naruszenia prawa, aż do czasu, gdy Forteam wytoczył przeciwko nim powództwo cywilne. To Forteam jest stroną poszkodowaną, która szuka sprawiedliwości w trwającym sporze prawnym  – czytamy w komunikacie.

I dalej: - Zasadność roszczenia wysuwanego przez Forteam została już wykazana czterokrotnie przed sądem, w efekcie czego składowe majątku Mariusza Świtalskiego, jego dzieci i spółek od nich zależnych zostały objęte prawomocnym zabezpieczeniem. Zabezpieczenia te są wynikiem starannego rozpatrzenia przez sąd udokumentowanych dowodów i argumentów prawnych, a nie bezpodstawnych zarzutów, które Mariusz Świtalski zdecydował się w tym momencie podnieść – podkreślają w Forteam.

Autorzy oświadczenia przypominają też, że prokuratura w Warszawie prowadzi obecnie śledztwo w sprawie działania na niekorzyść Forteam w związku ze zdarzeniami towarzyszącymi nabyciu przez fundusz w 2015 r. sieci sklepów Małpka. Prokuratura bada możliwość popełnienia przez grupę spółek i osób fizycznych co najmniej trzech czynów: oszustwa, świadomego niezaspokojenia roszczeń Forteam i prania brudnych pieniędzy.

Forteam podtrzymuje pełną gotowość do współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu w celu ustalenia stanu faktycznego i wykazaniu, że zarzuty stawiane Forteam przez Mariusza Świtalskiego są bezpodstawne.

Katarzyna Pierzchała 4028 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.