Too Good To Go podbije Amerykę

Duński start-up pozyskał pieniądze na ekspansję w Stanach Zjednoczonych.

Duński startup Too Good To Go, właściciel aplikacji, która na co dzień pomaga walczyć z marnowaniem żywności, pozyskał 31,1 milionów dolarów na inwestycje. Przeznaczy je na rozwój działalności w Stanach Zjednoczonych.

Too Good To Go (o działalności firmy w Polsce pisaliśmy na handelextra.pl wielokrotnie, m.in. tutaj) powstało w Kopenhadze w 2016 roku i działa w kilku krajach europejskich. W Polsce współpracuje m.in. z Auchan, Metrem, Costa Coffee czy Grycanem. Jak pisze Lebensmittel Zeitung, w Niemczech duńska aplikacja kulinarna współpracuje m.in. z Kauflandem, Edeką i Alnaturą. Teraz start-up, który pozwala konsumentom kupować artykuły spożywcze, zanim zostaną wyrzucone, zakończył pierwszą rundę pozyskiwania finansowania. Jak podaje „Tech Crunch”, połowa zebranej kwoty, około 12,6 mln euro, pochodzi od francusko-amerykańskiej spółki venture capital Blisce, która jest znana z inwestowania w firmy spełniające normy etyczne.

Too Good To Go twierdzi, że jak dotąd „zaoszczędził” około 50 milionów posiłków. Za pośrednictwem platformy sprzedaje około 65 000 firm, a ponad 30 milionów osób jest zarejestrowanych w serwisie. W międzyczasie firma rozwinęła się w największy rynek B2C na świecie, według własnych danych.

Win-win situation

Dyrektor generalny Mette Lykke opisuje platformę jako współpracę korzystną dla wszystkich zaangażowanych, ponieważ supermarkety, piekarnie lub restauracje mogą zarobić trochę pieniędzy na nadwyżkach artykułów spożywczych, a klienci mogą kupować artykuły spożywcze po niskich cenach. Ponadto unika się niepotrzebnych odpadów. Too Good To Go korzysta z tego, dając firmie prowizję od transakcji.

Firma jest obecna na rynku amerykańskim od niedawna. We wrześniu 2020 roku rozpoczęła działalność w Nowym Jorku i Bostonie. 600 uczestniczących firm, 150 000 użytkowników i 50 000 sprzedanych posiłków to dotychczasowy rekord start-upu w USA.

Jednak z powodu pandemii przychody spadły do ​​62%, jak przyznał Lykke w „Tech Crunch”. Duńczycy nie chcą jednak pozwolić, by to powstrzymało ich plany rozwoju.

Podobnie jak w Europie, także po drugiej stronie Atlantyku ogromne ilości żywności trafiają na śmietnik. Według amerykańskiego biura badań ekonomicznych USDA, jest to około 30-40% całkowitej podaży.

Magdalena Weiss 2917 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.