Obostrzenia w gospodarce zostaną przedłużone

Jak podał nieoficjalnie Polsat News, obostrzenia, które obowiązują m.in. sklepy i restauracje zostaną przedłużone poza 17 stycznia.

Rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza, że "etap odpowiedzialności" wprowadzony w grudniu zostanie przedłużony "z niewielkimi modyfikacjami" – poinformował Polsat News.
Za najbardziej prawdopodobny scenariusz taki rozwój wypadków uważa także wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, która w cytowanej przez PAP wypowiedzi w radiu TOK FM oceniła, że obowiązujące od 28 grudnia obostrzenia (tzw. wariant odpowiedzialności) mogą być przedłużone o 10-14 dni od zakończenia ferii.

Przypomnijmy, że dotyczą one m.in. ograniczenia działalności galerii handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów do jednej osoby na 10 mkw. w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoby/15 mkw.  – w sklepach powyżej 100 mkw. W podobnym trybie mogą działać bibliotek czy kościoły, ale większość instytucji kultury i rozrywki oraz rekreacji jest zamknięta.

W dni powszednie w sklepach, drogeriach, aptece czy na poczcie obsługiwane są wyłącznie osoby po 60. roku życia (tzw. godziny dla seniorów).

Jak mówiła w radiu TOK FM wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii, "najbardziej prawdopodobnym wariantem na dzień dzisiejszy jest przedłużenie tzw. wariantu odpowiedzialności". Dodała, że etap odpowiedzialności ma przede wszystkim służyć "ochronie zdrowia i życia Polaków, jak również odciążeniu służby zdrowia".

– Musimy również patrzeć na kontekst europejski i światowy rozprzestrzeniania się wirusa – zaznaczyła. Jej zdaniem etap odpowiedzialności może być przedłużony o 10-14 dni od momentu zakończenia ferii zimowych, czyli od 17 stycznia. Zastrzegła, że to tylko jej estymacje, a ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Semeniuk przypomniała, że odmrażanie branż gospodarczych jest "mocno powiązane z Narodowym Programem Szczepień" – im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym większe szanse na odmrożenie gospodarki. Dopiero od 10-14 dni po zakończeniu ferii zimowych będziemy wiedzieli, jak te liczby, jeśli idzie o stan zachorowań, wyglądają – powiedziała.

Pytana, czy najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie obowiązujących już restrykcji dla wszystkich branż, odpowiedziała: "na ten moment to jest najbardziej prawdopodobny wariant, choć chciałabym, aby on, oczywiście, zamienił się już w poszczególne etapy odmrażania gospodarki". Według Semeniuk "na ten moment wydaje się, że ta odpowiedzialność powinna być przedłużona". Rzecznik rządu natomiast wspomniał o "niewielkich modyfikacjach" w restrykcjach, jednak bez szczegółów.

Semeniuk została też zapytana, co mają zrobić przedsiębiorcy, których działalność wskutek obostrzeń została zamrożona, a którym nie należy się pomoc z tarczy branżowej i tarczy PFR 2.0, bo te instrumenty wsparcia nie uwzględniają ich kodu PKD. Semeniuk tłumaczyła, że po konsultacjach tarcza finansowa PFR 2.0 została rozszerzona o siedem nowych kodów PKD, jak florystyka czy branża reklamowo-eventowa. Podkreśliła, że niemożliwe jest zrezygnowanie z kodów PKD, jako jednego z kryteriów przyznawania pomocy.

– Takie instrumenty, które stworzyliśmy najlepiej trafiają do przedsiębiorców – stwierdziła.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby na covid-19 zapadło 8790 osób, a 332 pacjentów zmarło.

(PAP)/maw

 

Magdalena Weiss 2917 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.