Mondelēz kupuje producenta zdrowych przekąsek

Producent czekolady Milka i markiz Oreo rozpoczął 2021 rok od akwizycji 100% amerykańskiego producenta zdrowych przekąsek, firmy Hu.

Poprzez swoje centrum innowacji SnackFutures Mondelēz International ogłosił w tym tygodniu, że nabył Hu (jak w „Human”) Master Holdings, spółkę macierzystą Hu Products, szybko rozwijającej się amerykańskiej firmy przekąskowej oferującej wysokiej jakości przekąski o prostym i zdrowym składzie.

Nazwa Hu pochodzi od wyrażenia „Get Back to Human”. Została założona w 2012 roku jako firma rodzinna przez Jasona H. Karpa i rodzeństwo Jordana Browna i Jessicę (Brown) Karp i zaczynała jako Hu Kitchen w Nowym Jorku, wysokiej klasy restauracja i sklep skupiający się na potrawach z prostych, prawdziwych składników.

W kolejnych latach Hu poszerzyło asortyment wegańskich i zgodnych z dietą paleo batonów czekoladowych, aż jego marka stała się liderem kategorii czekolady premium w Stanach Zjednoczonych i jedną z najszybciej rozwijających się marek cukierniczych w segmencie naturalnym. Niedawno Hu rozszerzył swoją ofertę o krakersy premium bez zbóż i zaczął rozszerzać swoją dystrybucję do sklepów spożywczych w całym kraju.

Mondelēz International dokonał początkowo inwestycji mniejszościowej w Hu w kwietniu 2019 r., by teraz przejąć resztę udziałów. 

- Hu jest silnym strategicznym uzupełnieniem naszego portfolio przekąsek w Ameryce Północnej - powiedział cytowany w komunikacie Glen Walter, wiceprezes i prezes Mondelēz International North America. - Ta platforma  zapewni nam dalsze możliwości rozwoju w kategorii czekolady, różnych kategorii krakersów, a także znaczące możliwości rozszerzenia dystrybucji, w tym handlu elektronicznego i tradycyjnego handlu detalicznego premium. Jako inwestor mniejszościowy byliśmy pod wielkim wrażeniem zespołu zarządzającego Hu i nie możemy się doczekać współpracy z Jordanem Brownem i Markiem Ramadanem oraz resztą zespołu Hu - dodał.

- Jordan, Jessica i ja założyliśmy Hu Kitchen, ponieważ chcieliśmy zrozumieć każdy składnik naszej żywności i pozyskać zaufanie konsumentów - powiedział Jason H. Karp, prezes i współzałożyciel Hu. - Już osiem lat temu czuliśmy, że istnieje potrzeba jedzenia, które mogłoby poprawić samopoczucie i uzupełnić zdrowy styl życia. Mondelēz International jest naszym partnerem mniejszościowym od prawie dwóch lat i cieszymy się, że możemy w pełni dołączyć do ich rodziny marek, ponieważ wierzymy, że ich zasoby mogą pomóc nam przyspieszyć pozytywne zmiany w zakresie przekąsek i rozwinąć platformę Hu na większą i szerszą skalę.

Hu będzie działał w ramach modelu biznesowego North American Ventures i pozostanie skoncentrowany na swojej podstawowej misji dostarczania wysokiej jakości czekolady i przekąsek o prostym składzie i surowcach pozyskanych w zrównoważony sposób. W związku z tym Mondelēz International będzie prowadzić Hu jako oddzielną firmę, zapewniając jednocześnie zasoby, które pomogą przyspieszyć rozwój Hu. Hu będzie nadal wytwarzać wszystkie produkty w obecnych zakładach produkcyjnych. Kierownictwo wyższego szczebla Hu otrzyma płatność warunkową na podstawie przyszłych wyników firmy.

W 2019 roku Hu zatrudnił doświadczonego przedsiębiorcę Marka Ramadana, współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Sir Kensington’s, na stanowisko CEO. 

Mniejszościowa inwestycja Mondelēz International w Hu w 2019 r. dała producentowi prawo do pierwokupu pozostałych udziałów w firmie "po konkurencyjnej cenie", jak poinformowano. Transakcja została sfinalizowana 4 stycznia 2021 r. Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Mondelēz International, Inc. jest spółką notowaną na giełdach w Nowym Jorku. Dystrybuuje swoje produkty w ponad 150 krajach na całym świecie. W 2019 roku miał przychody wielkości około 26 miliardów dolarów. W jego portfolio oprócz Milki i Oreao znajdują się także m.in. czekolady Toblerone, gumy do żucia Trident czy ciastka zbożowe Belvita.

Magdalena Weiss 2917 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.