Polacy coraz częściej bez gotówki

Jednym z niekwestionowanych beneficjentów pandemii okazały się płatności bezgotówkowe, które jeszcze przed COVID-19 zyskiwały coraz więcej zwolenników. Rezygnacja z gotówki wiąże się też ze spadkiem popularności bankomatów.

W Polsce wciąż są miejsca, gdzie można płacić tylko gotówką, chociażby lokalne targi, małe sklepy czy punkty usługowe. W pozostałych płatności kartą czy zegarkiem stają się normą. Według NBP udział płatności gotówkowych w Polsce od 2005 r. spadł z 98 do 57%, a na koniec IV kwartału na polskim rynku było aż 42,9 mln kart płatniczych. Natomiast zgodnie z raportem Warszawskiego Instytutu Bankowości “Płatności bezgotówkowe Polaków 2019” płatności bezgotówkowe wybiera aż 79% Polaków. Przeważają płatności kartą (66%), choć wiele osób sięga także po płatność zegarkiem lub telefonem (7%) czy za pośrednictwem bankowości internetowej (6%). Przywiązanie do tradycyjnego pieniądza zadeklarowało zaledwie 20% Polaków, a 8% w ogóle nie korzysta z bankomatów. Z tej perspektywy wyraźnie widać, że to nie chwilowa moda, tylko nieodwracalny trend.

Rozwój rynku płatności bezgotówkowych wspierają liczne kampanie i działania popularyzujące transakcje bezgotówkowe wśród przedsiębiorców, współorganizowane także przez Ministerstwo Finansów. Jednym z nich jest Polska Bezgotówkowa. W ramach programu firmy otrzymują wsparcie polegające na pokryciu kosztów zakupu i utrzymania terminala przez pierwszy rok. Dużą popularnością cieszy się także kampania “Warto Bezgotówkowo”, w ramach której w październiku organizowany jest Tydzień Płatności Bezgotówkowych.

Pandemia odzwyczaja od płatności gotówkowych

Jeszcze w ubiegłym roku płatności za pobraniem odpowiadały za 46% zakupów. Dziś ich udział spadł do 24%. Spadek odnotowały również płatności w punktach odbioru z 16 do 9%. O połowę spadły także transakcje gotówkowe na platformach do zamawiania posiłków.

Za zmianą przyzwyczajeń Polaków stoi obawa kupujących przed dłuższym kontaktem ze sprzedawcą bądź kurierem, a co za tym idzie - zwiększenie ekspozycji na potencjalne wirusy. Badanie przeprowadzone przez Warszawski Instytut Bankowości pokazuje, że z płatności bezgotówkowych z powodu pandemii częściej zaczęło korzystać 38% Polaków. Płatności kartą wolą nie tylko klienci - o rozliczenia bezdotykowe od początku pandemii apelują także sklepy, zarówno dla bezpieczeństwa klientów, jak i kurierów. Niektóre z nich wręcz wycofały opcję płatności gotówką na czas pandemii (m.in. Carrefour czy home&you).

Świadoma rezygnacja z gotówki wiąże się też ze spadkiem popularności bankomatów. W opublikowanym przez NBP raporcie za II kwartał 2020 - po raz pierwszy w historii - obserwujemy spadek wartości wypłat względem poprzedniego roku. W okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. wypłaty miały wartość 75,7 mld, podczas gdy w poprzednim roku wyniosły 88,1 mld zł.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.