ZM Henryk Kania: życie po życiu

Syn założyciela i były właściciel Zakładów Mięsnych Henryk Kania czeka na ekstradycję do Polski. Co dzieje się z dziełem jego życia?

Jeszcze dwa lata temu marka Henryk Kania była obecna na półkach największych sieciowych sklepów, konkurując o podniebienia konsumentów z wyrobami Sokołowa, Animexu czy Tarczyńskiego. Dziś jego byłemu prezesowi zarzuca się oszustwa, przestępstwa skarbowe i udział w grupie przestępczej, a majątek firmy został wcielony do Cedrobu, który rozbudowuje swoją pozycję na rynku. Do drobiarskiej grupy z Ciechanowa należą już warszawskie Gobarto (dawniej – do października 2016 r. – PKM Duda) i sosnowieckie Zakłady Mięsne Silesia (produkujące m.in. pod marką Duda, wywodzącą się z dawnej firmy Duda Sosnowiec).

Cedrob kupił zorganizowaną część ZM Henryk Kania za 100 mln zł pod koniec października 2020 r. W skład nabytku wchodzą zakłady przetwórstwa mięsa w Goczałkowicach-Zdroju, Pszczynie i Ćwiklicach oraz prawa leasingu operacyjnego zakładu rozbioru i przetwórstwa w Mokrsku wraz z oczyszczalnią ścieków, jak również wartości niematerialne i prawne. Sprzedane aktywa nie obejmują natomiast zobowiązań, wierzytelności oraz dokumentacji księgowej ZM Henryk Kania. O możliwości sprzedaży zdecydował w czerwcu 2020 roku Sąd Rejonowy w Katowicach, ogłaszając jednocześnie upadłość pszczyńskiej spółki.

Cena została zapłacona przez Cedrob przed zawarciem umowy.

Ponieważ jednak ZM Henryk Kania są podmiotem notowanym na GPW, wciąż są zobligowane do publikowania raportów giełdowych. Pod koniec listopada spółka upubliczniła sprawozdanie finansowe za trzy kwartały 2020 roku. Przychody spółki w tym czasie wyniosły nieco ponad 1,5 mln zł wobec 392 mln zł rok wcześniej (a i tak był to okres, w którym producent częściowo wstrzymał produkcję z powodu braku środków na zakup surowca; dwa lata wcześniej w ciągu trzech kwartałów spółka wykazała 855,5 mln zł przychodów ze sprzedaży). Natomiast po stronie wyniku netto zanotowano zysk w wysokości 1 mln 36 tys. złotych w miejsce ubiegłorocznej niemal 900-mln straty.

Są to jednak efekty dzierżawy części majątku oraz sprzedaży floty samochodowej. Zysk ze zbycia samochodów wyniósł 581 tys. zł, zaś przychody z dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa – 2,43 mln zł. Produkcja wędlin (najpierw ograniczona, potem wstrzymana) została zakwalifikowana jako działalność zaniechana; przyniosła tylko 650 tys. zł obrotów i 1,4 mln zł straty ze sprzedaży.

Sporządzający sprawozdanie zastrzegli przy tym, iż nie mieli możliwości zweryfikowania danych za 2019 r. w oparciu o dokumenty, ponieważ te zostały zabezpieczone przez prokuraturę.

CZYTAJ TAKŻE: ZM HENRYK KANIA OFICJALNIE BANKRUTEM , KRÓL KIEŁBASIANEGO IMPERIUM ZATRZYMANY

Magdalena Weiss 2984 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.