Nie ma godziny policyjnej w sylwestra, Biedronka odpowiada

Największa sieć w Polsce poinformowała, że wydłuża godziny pracy swoich sklepów m.in. w sylwestra. Być może decyzja ta powiązana jest z wycofaniem się rządu z godziny policyjnej, która miała obowiązywać w ostatnią noc roku.

W okresie sylwestrowym i noworocznym godziny funkcjonowania sklepów sieci Biedronka pozostaną wydłużone.

– Dla wszystkich przygotowujących się do świętowania Nowego Roku Biedronka ma dobrą wiadomość. Od poniedziałku 28 grudnia do środy 30 grudnia ponad 280 sklepów sieci Biedronka w całej Polsce będzie działać całodobowo, a niemal 2000 co najmniej do godz. 23:00 lub dłużej – zapewnia sieć.

W sylwestra 31 grudnia wszystkie placówki Biedronki będą czynne do godziny 19:00, a 1 i 3 (niedziela) stycznia 2021 r. sklepy będą zamknięte. W sobotę 2 stycznia prawie 2000 placówek będzie pracować co najmniej do godz. 23:00.

Przypomnijmy, że rząd wycofał z wprowadzenia w noc sylwestrową godziny policyjnej, która miała obowiązywać między 19 a 6 rano. Miało to ograniczyć chęć Polaków do spędzania sylwestra poza domem. Zgodnie z polskim prawem godzina policyjna wymagałaby jednak wprowadzenia stanu wyjątkowego bądź stanu klęski żywiołowej, a o tym nie ma mowy. 

Dlatego w niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie – apelował Mateusz Morawiecki.

Mimo wszystko rząd chce ograniczyć poruszanie się ludzi po ulicach w ostatnią noc roku. Jest to możliwe, bo jak tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News, już od wielu tygodni obowiązują w Polsce przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. A jego zdaniem jeśli ktoś będzie przemieszczał się między godz. 19:00 w sylwestra a 6:00 rano w Nowy Rok, to raczej w większych grupach. - I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje [mandaty - przyp. red.] – wskazał polityk.

maw/PAP

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.