Real, to już (prawie) koniec

Właściciel przejętej od Metro AG sieci hipermarketów Real uzyskał zgodę regulatora na sprzedaż 116 sklepów. Decyzja o losie kolejnych 72 dopiero w lutym.

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zgodził się na przejęcie 92 sklepów sieci Real przez Kaufland. Właściciel Kauflandu chciał również kupić placówki w Bedburgu, Heidenau, Hemer, Heidenheim, Brandenburgii, Neubrandenburgu, Horb, Dülmen i Falkensee, ale na te koncentracje urząd się nie zgodził. Natomiast sieć Globus może wejść w posiadanie wszystkich lokalizacji, na które miała (od niedawna, co prawda) chrapkę, w liczbie 24. Dzięki temu przejęciu na średniej wielkości sieć zwiększy liczbę swoich placówek o ponad połowę, do tej pory liczyła bowiem 47 sklepów. Sprzedaż obiektów osiągających obroty o wartości 200 milionów euro także średnim graczom była jednym z warunków wydania zgody na transakcję z Kauflandem, który postawił urząd.

- Przejęcie lokalizacji Reala przez Globus jest bezproblemowe z punktu widzenia konsumenta we wszystkich uwzględnionych regionach - ocenił Andreas Mundt, prezes Federalnego Urzędu Antymonopolowego. 

Trzecim chętnym na zakup Reali jest Edeka, największy niemiecki spółdzielca, ale w jej sprawie urzędnicy podejmą decyzję dopiero 22 lutego. Ta sieć jest zainteresowana przejęciem 72 obiektów.

Kaufland chciałby jak najszybciej przejąć sklepy, przeszkolić pracowników i zintegrować obie sieci.

- Oferujemy pracownikom Reala nową perspektywę zawodową i cieszymy się na dalsze udane prowadzenie sklepów razem z nimi. W nadchodzących miesiącach zintegrujemy rynki i utrzymamy je jako regionalnych lokalnych dostawców dla klientów  - powiedział Ralf Imhof, szef Kauflandu Niemcy.

Podczas negocjacji Kaufland obiecał m.in. zachowania struktur zakładowych, które istniały w Realu i przestrzegania układów zbiorowych, dzięki czemu zyskał poparcie związku zawodowego Ver.di. Związkowcy oczekują utrzymania takich samych zasad przy sprzedaży sklepów innym sieciom.

Real przez lata był własnością Grupy Metro i działał niegdyś (do 2014 roku) także w Polsce. Grupę tworzyły także sieć sklepów typu "dom i ogród" Praktiker oraz sklepy z elektroniką Media Markt i Saturn. Obecnie w Polsce zostały już tylko hurtownie Makro cash & carry. W 2017 roku władze Grupy Metro podjęły decyzję o podziale na dwie spółki: Metro AG, które zajęło się wyłącznie handlem hurtowym oraz Ceconomy, która przejęła elektronikę. Na początku 2020 roku 276 lokalizacji Reala kupiła SPC - spółka, która należy do grupy Sistema rosyjskiego oligarchy Władimira Jewtuszenkowa.

Magdalena Weiss 2978 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.