Jacek Olczak, nowy CEO globalnego Philip Morris, ma zbudować świat bez dymu

Jacek Olczak awansował na stanowisko prezesa firmy Philip Morris International. To pierwszy Polak w historii, który będzie pełnił funkcję CEO globalnej firmy. Ma zbudować świat bez dymu papierosowego.

PMI działa obecnie na ponad 180 rynkach, zatrudnia ok. 88 000 osób i jest pierwszą firmą z branży tytoniowej, która publicznie zobowiązała się do budowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego i zastąpienia papierosów produktami bezdymnymi. W tym celu zainwestowała już ponad 7 miliardów dolarów w badania naukowe i rozwój technologii będących lepszą alternatywą do papierosów.

Jacek Olczak w strukturach Philip Morris pracuje od 27 lat. Dotychczas pełnił funkcję prezesa ds. operacyjnych (COO). Nowe stanowisko obejmie w maju 2021 r., obejmując fotel CEO z rąk ustępującego André Calantzopoulosa.

- Podczas moich siedmiu lat na stanowisku CEO przygotowaliśmy PMI na przyszłość i stworzyliśmy lepsze, oparte na nauce, alternatywy dla pełoletnich palaczy, którzy w przeciwnym wypadku dalej paliliby papierosy. Mamy wiodące globalnie portfolio produktów tradycyjnych i bezdymnych, mamy wybitny zespół zarządzający oraz sprawną, wydajną i szybko uczącą się organizację na całym świecie. Jesteśmy doskonale przygotowani do odnoszenia dalszych sukcesów – mówi André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International

André Calantzopoulosa nie odchodzi z firmy - również w maju zajmie stanowisko szefa Rady Dyrektorów PMI - obecny, Louis Camilleri, przechodzi na emeryturę.

W kierunku świata bez dymu papierosowego

Louis Camilleri, André Calantzopoulos i Jacek Olczak współpracowali ze sobą ściśle odkąd PMI stała się niezależną firmą. Pod ich kierownictwem firma rozpoczęła swoją transformację biznesową w kierunku świata bez dymu papierosowego, tworząc system podgrzewania tytoniu IQOS.

Zadebiutował na świecie w 2014 r., a w Polsce w kwietniu 2017 r. Obecnie urządzenie dostępne jest na ponad 60 rynkach i firma szacuje, że dzięki niemu już ponad 11,7 mln palaczy na świecie całkowicie zrezygnowało z palenia papierosów, przechodząc wyłącznie na ten bezdymny produkt.

Osią transformacji biznesowej Philip Morris International są zatem produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. W minionej dekadzie PMI zainwestowała ponad 7 mld dolarów w badania i rozwój technologii alternatywnych do papierosów, zatrudniając przeszło 400 naukowców i ekspertów. Choć produkty alternatywne do papierosów nie są wolne od ryzyka, to mogą stanowić szansę dla tych palaczy, którzy nie potrafią lub nie chcą zerwać z nałogiem. Globalnie na swoim koncie firma ma blisko 5800 patentów przyznanych za innowacyjne rozwiązania w tym obszarze gospodarki.

- Nam nigdy nie chodziło o zmniejszenie szkodliwości palenia o np. 10%. Postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko: albo rozwiążemy ten problem w stopniu znaczącym, albo wcale. I udało się. Po 10 latach mamy szansę stworzyć przyszłość bez dymu papierosowego. I to jest nasz cel. Dlatego, kiedy słyszę, że tytoń jest niedobry, pytam: który? Nie dzielmy świata na czarny i biały. W latach 70. palacze nie mieli alternatywy. Dzisiaj wiemy, że to głównie toksyny w dymie papierosowym są odpowiedzialne za nowotwory, choroby dróg oddechowych i choroby serca, a nie nikotyna. W naszych produktach podgrzewających tytoń udało nam się zredukować poziomy szkodliwych i potencjalnie szkodliwych związków w aerozolu o 90-95% w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście idealnym wyjściem jest rzucenie palenia, ale dla części konsumentów to nie jest rozwiązanie – przypomina Jacek Olczak.

PRZECZYTAJ TAKŻE: MENTOLE ZNIKNĄ Z RYNKU, CO JE ZASTĄPI?

PRZECZYTAJ TAKŻE: CO ZAJĘŁO MIEJSCE ZAKAZANYCH MENTOLI

Ilona Mrozowska 3971 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.