Hochland w Kazimierzu otworzył własny sklep [GALERIA]

Sklep Chleb&Ser zlokalizowany jest na terenie, który Hochland w maju tego roku kupił od spółdzielni mleczarskiej "Jana", położonej w Kaźmierzu, bezpośrednio obok siedziby Hochland.

To pierwszy i jak na razie jedyny sklep firmy Hochland, w którym bezpośrednio będzie można spróbować produktów tego producenta.

Hochland odkupił od OSM Jana grunty z budynkami starej mleczarni w Kaźmierzu w tym roku. Jak mówił w rozmowie z handelextra.pl Peter Knauer, dyrektor zarządzający Hochland Polska, że już od wielu lat Hochland chciał odkupić część sąsiadujących z zakładem w Kaźmierzu terenów – choćby dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i stworzenia zielonych stref ochronnych dookoła zakładu. - Dlatego kiedy nam zaoferowano kupno całości terenów długo się nie wahaliśmy. Cały obszar obejmuje łącznie 2,47 ha. Nowy teren daje nam wiele możliwości. Po stosownym remoncie, obiekt może stać się domem dla nowych strategicznych innowacji i technologii - mówił nam w lipcu Petr Knauer. 

Już wiadomo, że w trakcie transakcji udało się przyciągnąć lokalnych pracowników spółdzielni mleczarskiej do przyłączenia się do Hochland. Rozebrano też stary komin i zamknięto prawie 90-letnią, opalaną węglem kotłownię w nabytych obiektach.

Teraz przyszedł czas na kolejną inicjatywę – otwarcie sklepu Chleb&Ser.

Chleb&Ser, to jak tłumaczy firma, miejsce, gdzie każdy miłośnik serów znajdzie coś dla siebie. Będzie można w nim kupić produkty z portfolio Hochland Polska, także innych producentów oraz świeżo wypiekany, lokalny chleb, bułeczki, sernik i inne wyroby piekarnicze, poranne kanapki czy szybkie przekąski.

- To miejsce, które po prostu musiało pojawić się na mapie Kaźmierza – komentuje Jacek Wyrzykiewicz PR & marketing services manager w Hochland Polska.

Tłumaczy, że koncept sklepu Chleb&Ser utrzymany jest w klimacie rustykalnym w nowoczesnej formie, na myśl ma przywoływać bistro, w którym można zrobić nie tylko zakupy, ale też przysiąść, zjeść i napić się kawy.

Hochland działa na polskim rynku od ponad 25 lat, do portfela marek należą najpopularniejsze sery: Hochland, Almette, Valbon. Produkuje w Polsce w dwóch fabrykach: w Kaźmierzu i Węgrowie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.