Na Allegro rośnie sprzedaż z drugiej ręki

Rośnie kategoria sprzedaży okazjonalnej - nawet 82% kupujących online kupuje i sprzedaje w sieci towary używane - informuje Allegro.

Allegro Lokalnie to platforma stworzona z myślą o tych, którzy okazjonalnie sprzedają towary. Sprzedaż za jej pośrednictwem znacząco rosła w ostatnich miesiącach. Przeciętny kupujący na Allegro Lokalnie nie różni się znacząco demograficznie od typowego kupującego online (jest tylko trochę młodszy). Jednak wybrane kategorie mają użytkowników o określonych - ale przewidywalnych - przyzwyczajeniach.

- Nasi klienci doceniają kompleksowość oferty i bezpieczeństwo transakcji dokonywanych na Allegro Lokalnie. Ufają „dużemu” Allegro i teraz widzą, że ten sam poziom doskonałości obsługi klienta i innowacji zostały przeniesione na platformę łączącą lokalnych sprzedawców i kupujących – mówi Karol Czupryński, dyrektor segmentu C2C w Allegro.

Jego zdaniem szybkie oraz łatwe wyszukiwanie, brak opłat za publikowanie ofert, wygodne płatności online i bezpieczne transakcje do 10 000 zł - to tylko kilka zalet Allegro Lokalnie.

- Aby zakupy były jeszcze lepsze i bezpieczniejsze, nieustannie doskonalimy platformę. Niedawno wprowadziliśmy oznaczenia weryfikujące sprzedawców, które dostarczają kupującym dodatkowych informacji przed sfinalizowaniem zakupu. Co więcej, od 4 grudnia udostępnimy również możliwość wysyłania paczek za pośrednictwem paczkomatów InPost na lepszych warunkach, wynikających z naszej stałej współpracy z operatorem logistycznym – wymienia i dodaje, że dzięki tej zmianie wysyłka będzie tańsza (8,99 zł), ale też łatwiejsza (możliwość wygenerowania etykiety bezpośrednio ze strony Allegro).

Ponad 15% sprzedaży Allegro Lokalnie stanowi kategoria gaming. Ponad połowa tego segmentu to gry i konsole. Wśród najpopularniejszych urządzeń ostatnich miesięcy znalazły się PS4 i Xbox One. Ciekawym trendem jest również dwukrotny wzrost sprzedaży w marcu i kwietniu - produkty te zyskiwały na popularności ze względu na ograniczony dostęp do innych źródeł rozrywki w tym czasie.

W drugiej co do wielkości kategorii na Allegro Lokalnie - hobby - dominowały akcesoria fotograficzne. Tylko te transakcje oszacowano w ostatnich miesiącach na kwotę ponad 1,5 mln zł. Dynamicznie rozwija się jednak także segment sprzętu audio i instrumentów muzycznych.

Trzecią co do wielkości kategorią w ostatnich 10 miesiącach były urządzenia elektroniczne. Wygląda na to, że Allegro Lokalnie stało się popularnym miejscem sprzedaży używanych telefonów i urządzeń mobilnych. Najpopularniejszymi markami były Samsung i Apple. Co więcej, 20% wszystkich ofert smartfonów jest sprzedawanych w mniej niż 12 godzin od daty publikacji oferty.

Inne ciekawe trendy odnotowano w kategorii dom i ogród, która była jedną z najbardziej dynamicznie rosnących na Allegro Lokalnie, ze szczególnym wzrostem sprzedaży w maju, naturalnie związanym z wiosennymi porządkami oraz długim weekendem. Duży udział miała również sprzedaż używanego wyposażenia do domu i biura.

Co ciekawe, kategoria przedmiotów kolekcjonerskich i artystycznych, w której dominuje numizmatyka, wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z początkiem roku. Jednym z powodów, dla których kupujący często wybierają Allegro Lokalnie, są bezpieczne metody płatności. Użytkownicy ufają platformie i nie boją się dokonywać dużych transakcji w pełni online. Do najdroższych zakupów dokonanych na Allegro Lokalnie w ostatnich miesiącach należały: silnik do ciężarówki Mercedesa za 60 000 zł, talary Zygmunta III Wazy z 1630 za 30 000 zł, antyczna sypialnia za ponad 20 000 zł (z darmową dostawą), łódź pontonowa ZODIAC za 16 000 zł oraz australijskie srebrne monety za 10 000 zł.

W ciągu roku Allegro Lokalnie podbiło serca klientów i znalazło się w TOP 10 platform e-commerce w Polsce według wrześniowego badania Gemius / PBI.

 

 

Katarzyna Pierzchała 4142 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.