Sokołów planuje rekordowe inwestycje

W 2020 r. producent mięsa, wędlin i dań gotowych przeznaczył na inwestycje ponad 242 mln zł. W kolejnym roku planuje pobić ten rekord.

W mijającym roku Grupa Sokołów przeznaczyła rekordowe nakłady na inwestycje – wyniosły one aż 242,07 miliona złotych. Wiele z nich związanych było z podnoszeniem potencjału produkcyjnego oraz ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. W zakładach Sokołowa wprowadzone zostały kolejne innowacje technologiczne, które skutecznie podnoszą efektywność energetyczną przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych. W oddziałach firmy w Czyżewie, Sokołowie Podlaskim, Tarnowie i Kole wdrożono rozwiązania, które pozwalają na wymierny odzysk ciepła. 

W czerwcu Sokołów uruchomił nowy zakład przetwórstwa drobiu w Osiu. Został on wyposażony w nowoczesne technologie zapewniające jakość i bezpieczeństwo produkcji. Dzięki tej inwestycji producent wprowadził na rynek markę Uczta Drób.

W tym roku w asortymencie Sokołowa pojawiło się aż 65 nowych produktów, w tym wyroby w osłonkach alginianowych, linia Dań Gotowych Premium, linia wędlin z liściem czy wędlin tradycyjnie wędzonych. 

– Jako firma innowacyjna w odpowiedzi na nowe potrzeby i oczekiwania konsumentów powiększyliśmy nasz asortyment wyrobów roślinnych – mówi prezes Sokołowa Bogusław Miszczuk. – W linii Z Gruntu Dobre pojawiły się: Plastry wegańskie, Wege smalczyki, Vege Snacki, Wegańskie kiełbaski, Mielone wegańskie oraz Burger wegański. Dzięki takim działaniom, aktywnie wychodzimy naprzeciw najnowszym trendom żywieniowym i dostarczamy konsumentom bezpieczne, wysokojakościowe produkty – dodaje.

Jak zaznacza, w nadchodzącym roku z pewnością nie znikną aktualne wyzwania, czyli pandemia koronawirusa oraz niestabilna sytuacja na rynku surowcowym, związana z epidemią wirusa ASF. 

Pandemia koronawirusa pociągnęła za sobą wdrożenie wielu dodatkowych rozwiązań, służących zwiększeniu bezpieczeństwa zatrudnionych i zachowaniu ciągłości produkcji. 

Bardzo dotkliwy dla branży mięsnej i dla hodowców okazał się w tym roku wirus ASF. Potwierdzenie pierwszego przypadku ASF w Niemczech poskutkowało dalszą destabilizacją na rynku surowcowym i dużymi spadkami cen wieprzowiny.

 – Przed nami okres wytężonej pracy, mamy jednak mocną i stabilną pozycję – podkreśla Bogusław Miszczuk. – W kolejnym roku firma planuje rekordowe nakłady na inwestycje, których celem będzie zwiększenie potencjału produkcyjnego, modernizacja zakładów oraz prace nad poszerzaniem asortymentu. Kontynuowane też będą działania w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, w zakresie ochrony środowiska, relacji z pracownikami, partnerami, kontrahentami, zaangażowania w inicjatywy lokalne oraz zrównoważonej produkcji żywności – zapowiada prezes Sokołowa.

W 2020 r. producent zwiększył przychody ze sprzedaży o 3% i przekroczył założony poziom zysku operacyjnego o 2%, rozbudował także sieć sklepów własnych.

Firma zaangażowała się także w działalność społeczną.

W tym roku Sokołów obchodzi 20-lecie powstania - 1 września 2000 r. nastąpiło połączenie spółek Grupy Sokołów z Grupą Farm Food. W ciągu tych dwóch dekad Grupa zwiększyła wartość sprzedaży o ponad 700%, a wolumen o 570%. Zatrudnia ponad 9 600 pracowników. Dziś dysponujemy siecią 38 centrów dystrybucji i 310 sklepów własnych (240 pod szyldem Gzella oraz 70 pod szyldem Sokołów) – a kolejne są nadal otwierane.

Magdalena Weiss 2915 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.