II fala pandemii oczami pracownika [BADANIE]

34% pracowników twierdzi, że z powodu izolacji i/lub kwarantanny części pracowników, w ich firmach odczuwalny jest rąk do pracy - wynika z najnowszego raportu Grant Thornton.

Co więcej, aż 89% pracowników wyraża gotowość, żeby pracować zdalnie przebywając na kwarantannie, a 80% zatrudnionych twierdzi, że ich firma nie partycypuje w żaden sposób w kosztach home office. Na tym nie koniec. 8% pracowników nie przeszło na pracę zdalną, ponieważ obawia się reakcji pracodawcy lub współpracowników, a 27% ankietowanych uważa, że liderzy ich firmy nie potrafią działać skutecznie w obliczu obecnej sytuacji.

Tak przedstawia się oblicze drugiej fali pandemii z perspektywy pracownika, które zostało przedstawione przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton w raporcie „Zmobilizowani, zorganizowani, zdeterminowani”.

Zdalna normalność

W drugiej fali pandemii praca zdalna stała się normalnością w większości firm w Polsce. Pracownicy utrzymali motywację i poczucie odpowiedzialności za pracodawcę – wynika ze wspomnianego raportu. Wstrząs, jakim był pierwszy lockdown, w wielu przypadkach uodpornił firmy na drugą falę pandemii. Przedsiębiorcy w większości poukładali na nowo procesy, zoptymalizowali koszty i zrewidowali strategie. Ani myślą się poddawać, choć oczywiście niepokój jest u nich odczuwalny. Dlatego, jak wynika z raportu „Zmobilizowani, zorganizowani, zdeterminowani” polscy pracodawcy nadal są w dobrej formie i chętnie rekrutują.

W jakiej formie ten wyjątkowy czas znoszą pracownicy? Z jednej strony, wyraźnie widać, że mimo wszystko pracownikom nadal towarzyszy niepokój o pracę. Aż 57% ankietowanych deklaruje, że obawia się o swoją pracę i losy pracodawcy w związku z pandemią. Jednocześnie tylko 15% firm oferuje swoim pracownikom możliwość wsparcia psychologa.

Z drugiej jednak strony, wyraźnie widać, że model pracy zdalnej w Polsce zdał egzamin. Oferuje go (choćby wybranym pracownikom) aż 88% pracodawców, a pracownicy pracują wciąż z dużym zaangażowaniem. Obecnie 89% pracowników deklaruje, że gdyby musieli przejść na kwarantannę, a czuliby się dobrze i mogli pracować zdalnie, byliby gotowi normalnie wykonywać swoje zadania (choć nie mają takiego obowiązku). Zdecydowana większość pracodawców oferuje pracownikom wsparcie techniczno-organizacyjne pracy z domu, ale tylko 13% partycypuje w kosztach.

- Wyniki drugiej edycji naszego badania napawają optymizmem. Wybrzmiewa z nich przede wszystkim niezłomność. Zdecydowana większość zarówno liderów, jak i pracowników, obroniła deklarowane albo zinternalizowane wartości i stanęła ramię w ramię, broniąc firm i miejsc pracy przed pandemiczną nawałnicą – komentuje Monika Smulewicz, partner, dyrektor zarządzająca Grant Thornton.

 

Katarzyna Pierzchała 4043 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.