Pasibus zaprasza do Kalisza

Nowy lokal sieci burgerowni znajduje się w Galerii Amber.

To już 27. lokal marki i 10. stworzony we współpracy ze spółką Helios. Restauracja czynna będzie od 4 grudnia. 

Na Kaliszan w nowym lokalu marki będzie czekać klasyczne menu sieci, w tym m.in. Bebek Junior z wołowiną, różowym sosem, sałatą lodową, autorskim sosem BBQ, serem cheddar, grillowanym boczkiem i cebulą, Chorizard także z wołowiną, różowym sosem oraz rukolą, pastą z suszonych pomidorów i żurawiny, serem cheddar, grillowanym chorizo i grillowaną pieczarką.

Natomiast dla miłośników kuchni roślinnej Pasibus przygotował Standard Vegan, który podawany jest w bułce pszennej z autorskim kotletem warzywnym (z fasoli czerwonej, kukurydzy, świeżej papryki, kapusty pekińskiej, pora, marchewki, czosnku, ryżu brązowego, słonecznika, kaszy manny, lnu, kolendry, chilli i przypraw) z wegańskimi wersjami majonezu oraz sera cheddar. Nie brakuje w nim także warzyw – pomidora, ogórka kiszonego i cebuli. Kotlet jest smażony osobno na oleju roślinnym. 

Wszystkie burgery będą dostępne w wersji “L” i “XL”. Mieszkańcy Kalisza będą mogli skosztować także Pasi Frytek, Pasi Batatów, Pasi Lemoniady, kulek serowych, serwowanych w wersji klasycznej i na ostro, a także autorskich sosów. 

Pasibus, z okazji otwarcia, przygotował dla Kaliszan specjalną ofertę. Od 4 do 7 grudnia wszystkie burgery w wersji “L” będą kosztować maksymalnie 15 zł, a te w wersji “XL” maksymalnie 20 zł.

Restauracja zlokalizowana jest w Galerii Amber i będzie otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 11:00-21:00, a w niedziele od 12:00 do 20:00. 

Ze względu na wprowadzone w Polsce restrykcje sanitarne, kaliski lokal Pasibusa będzie serwował burgery tylko w opcji na wynos - po zamówieniu na miejscu lub przez telefon. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie także opcja zamówień z dowozem realizowana z partnerami zewnętrznymi. 

Obecnie działa 24 z 27 lokali marki, oferują one zarówno odbiór burgerów na miejscu, jak i z dowozem.

Pasibus to marka burgerowni, która narodziła się we Wrocławiu w 2013 r. Pierwszy food truck Pasibusa stanął właśnie w stolicy Dolnego Śląska i szybko stał się wyjątkowym miejscem na kulinarnej mapie miasta. Obecnie restauracje Pasibusa znajdują się już w 13 miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Olsztynie i Poznaniu.

Joanna Hamdan 11820 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.