Handel w niedziele 2020: bój wciąż trwa, POHiD wyciąga ciężkie działa

W mikołajki być może będzie jedna, dodatkowa handlowa niedziela. Tymczasem Polska Organizacja Handu i Dystrybucji już apeluje o kolejną, 27 grudnia. Przy takim rozwiązaniu w grudniu 2020 r. praktycznie nie obowiązywałby zakaz handlu w niedziele.

Senat zgodził się, aby 6 grudnia był dodatkową handlową niedzielą w tym roku, a to oznacza, że decyzja ta wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta. Czy tak się stanie? Nie wiadomo, bo Solidarność pracowników banków, handlu i ubezpieczeń w apelu z 3 grudnia poprosiła prezydenta Dudę, by do poniedziałku 7 grudnia nie podpisywał nowelizacji.

- Ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że pracownicy, którzy pozostali w sklepach, wypełniają obowiązki 2-3 osób. Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego. (...) Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Dlatego z tak wielkim rozgoryczeniem przyjęliśmy informację o rządowych planach dot. ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia - piszą związkowcy.

Pewne pozostaje, że 13 i 20 grudnia to wolne od zakazu handlu niedziele, przy czym cytowana przez PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz (na zdjęciu) uważa, że kolejna dodatkowa handlowa niedziela w grudniu (obok tej mikołajkowej) to najlepsze rozwiązanie dla konsumentów, gdyż rozłożenie ruchu klientów na 7 dni i pozwoli zrobić świąteczne zakupy w wygodny i bezpieczny sposób.

- Cały czas apelujemy do rządu o zniesienie godzin dla seniorów w Wigilię, kiedy sklepy są otwarte krócej, oraz o zniesienie zakazu handlu w niedzielę 27 grudnia - powiedziała.

Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę 6 grudnia znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Jeśli chodzi o zniesienie godzin dla seniorów w Wigilię, taka propozycja już jest.

O kolejnej w tym roku handlowej niedzieli - 27 grudnia - do tej pory nie było mowy. Jej wprowadzenie oznaczałoby de facto, że w grudniu 2020 r. wszystkie niedziele byłyby wolne od zakazu handlu (jeśli prezydent podpisze nowelę o 6 grudnia). Taka sytuacja miałaby miejsce po raz pierwszy od czasu wprowadzenia w życie tychże ograniczeń. Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 r. Na ten rok zaplanowano łącznie 7 handlowych niedziel (plus być może jedna dodatkowa, 6 grudnia). W przyszłym roku handlowych niedziele również ma być 7. 

Zniesienie handlu w niedziele zawsze popierają organizacje zrzeszające duże sieci handlowe i centra handlowe. Inaczej jest w przypadku Polskiej Izby Handlu, która skupia wokół siebie ok. 30 tys. mniejszych sklepów i hurtowni spożywczych - tu takiego poparcia nie ma.

- Z niepokojem obserwujemy, że z inspiracji sieci wielkopowierzchniowych i dyskontów podejmowane są próby liberalizacji przepisów, wykorzystując trudną sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy. Dlatego naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, że uwolnienie niedziel zaszkodzi małym polskim sklepom, które często walczą o przetrwanie – komentował w październiku Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Przeciw otwarciu wszystkich sklepów w niedziele jest też związek zawodowy Solidarność.

 

Ilona Mrozowska 3908 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.