Maseczki: nowe wytyczne, wyższe kary

Rosną kary za nienoszenie maseczek. Od środy 2 grudnia obowiązują też nowe zasady zasłania nosa i ust zarówno w Polsce, jak na świecie. O tych ostatnich poinformowała właśnie Światowa Organizacja Zdrowia.

Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli wentylacja nie jest odpowiednia – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowych zaleceniach wydanych 2 grudnia. Ludzie powinni także nosić maseczki na zewnątrz, jeśli nie można zachować fizycznego dystansu. Rzeczniczka WHO Margaret Harris zauważyła, że zalecenia te są jednymi z największych zmian w wytycznych WHO dotyczących noszenia maseczek.

Podobne zarządzenia istnieją już w Polsce, teraz doszły kolejne.Od środy 2 grudnia pracodawca samodzielnie ma zdecydować o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (podczas posiłków maseczki nie obowiązują). Tak zakłada rozporządzenie, które w trybie obiegowym przyjęła Rada Ministrów, a opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Wcześniej, według rozporządzenia rządowego z 26 listopada, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Zalecenie te budziło medialne wątpliwości - czy na pewno konieczne są tak dalekie restrykcje?

Ostatecznie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów BIP RM jeszcze do projektu rozporządzenia poinformowano, że "zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba". - Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie - napisano.

Kary za brak maseczki

W ostatnim czasie rząd zdecydował o nowych karach za brak maseczki - mandat może wynieść nie 500 zł, ale nawet 1000 zł. To efekt nowelizacji ustawy antycovidowej, która weszła w życie 30 listopada 2020 r. Kara ta została już wpisana do znowelizowanego Kodeksu Wykroczeń. Taki mandat może wystawić policja, straż miejska i straż ochrony kolei. Pieniądze pozyskane z mandatów mają trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia, który "przeznacza je na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej”.

 Red/PAP

Ilona Mrozowska 3908 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.