Po stu latach gasną czechowickie zapałki!

26 listopada udziałowcy ostatniej w Polsce fabryki zapałek, firmy PCC Consumer Products z Czechowic-Dziedzic podjęli decyzję o likwidacji zakładu.

Jeśli spotkacie przed świętami na ulicy Dziewczynkę z Zapałkami, pewnie po raz ostatni będzie mogła zaoferować zapałki produkcji polskiej. Jedyna w naszym kraju firma produkująca zapałki zdecydowała bowiem wczoraj (26 listopada) o likwidacji zakładu.

– W dniu 26 listopada 2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o likwidacji PCC Consumer Products Czechowice S.A.; decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu – czytamy na stronie głównej producenta.

PCC Consumer Products Czechowice w likwidacji to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producent zapałek. Spółka została założona w 1919 r., a pierwsze linie produkcyjne ruszyły w 1921 r. Sprzedawała zapałki nie tylko w Polsce, ale również w krajach Unii Europejskiej, Afryki czy Ameryki Południowej.

W asortymencie firma miała nie tylko zapałki standardowe, ale także reklamowe, świecowe, grillowe oraz kominkowe, oraz podpałki ułatwiające rozpalanie ognia w piecach, na grillach oraz w kominkach.

Ciesząca się 100-letnią tradycją fabryka zatrudniała 200 osób i produkowała 70 mln zapałek dziennie. 

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2932 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.