6 grudnia niedzielą handlową? W tej sprawie protest przed Sejmem

W piątek 27 listopada o godzinie 9:00 przed Sejmem rozpocznie się protest pracowników handlu. W tym dniu posłowie będą głosować nad przyjęciem nowelizacji tzw. ustawy covidowej, w której znalazł się zapis dotyczący ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia.

Na zdjęciu: Niedziela 11 marca 2018 r. była pierwszą z zakazem handlu w Polsce

Rząd przygotował projekt ustawy wprowadzający 6 grudnia jako dodatkową niedzielę handlową. Wicemarszałek Sejmu poinformował w czwartek, że chce, aby posłowie zajęli się nią już w piątek 27 listopada. To dlatego o godzinie 9:00 przed Sejmem rozpocznie się protest pracowników handlu.

- Ta propozycja rządu w środę ujrzała światło dzienne, a już w piątek ma być głosowana w Sejmie. Nie było żadnych konsultacji ze stroną społeczną. Takie zachowanie rządzących jest skandaliczne - uważa Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.

Jak informuje przewodniczący, protest pod Sejmem będzie miał happeningowy charakter. - Z uwagi na pandemię to nie będzie duża manifestacja. Przygotowaliśmy niespodziankę dla posłów. Jeśli chcą, żeby sklepy były czynne 6 grudnia, to mamy propozycję, kto w tym dniu może obsługiwać klientów, bo pracownicy handlu, którzy od początku pandemii pracują w ekstremalnie trudnych warunkach, chcą tę niedzielę spędzić z rodzinami – mówi Bujara.

25 listopada Rada Krajowej Sekcji Handlu NSZZ „Solidarność” przyjęła stanowisko, w którym domaga się wycofania propozycji ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia. W dokumencie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy wskazali, że pracownicy handlu są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Podkreślili również, że od wybuchu pandemii pracują oni w skrajnie trudnych warunkach, a z uwagi na coraz
większe braki kadrowe są coraz bardziej przemęczeni i przeciążeni obowiązkami. Z kolei wolna od pracy niedziela jest dla wielu pracowników tej branży jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły.

O przywrócenie handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu apelowała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD. Ale POHiD to organizacja zrzeszająca największe sieci handlowe. Takiemu rozwiązaniu przychylny jest też ośrodek dialogu Retail Institute, który z kolei zrzesza centra handlowe i ich najemców.

Ale już Polska Izba Handlu (PIH), do której należy ok. 30 tys. sklepów małoformatowych jest przeciwna dodatkowej handlowej niedzieli. - Ważne, aby kryzys nie doprowadził do pogorszenia sytuacji MSP, a tak może się stać z wieloma małymi sklepami, jeżeli zakaz handlu zostanie poluzowany - czytamy w stanowisku opublikowanym na Twitterze Polskiej Izby Handlu.

Sama zapowiedź ze strony rządu dodatkowej w tym roku niedzieli handlowej nie jest niespodzianką dopiero od tygodnia. 21 listopada podczas konferencji prasowej przedstawicieli rządu, Jarosław Gowin zapytany o możliwość zwiększenia ilości niedziel handlowych stwierdził, że istotnie ze względów bezpieczeństwa i względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia także była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - powiedział wówczas wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W uzasadnieniu wniosku o dodatkową niedzielę handlową napisano, że w okresie przedświątecznym znacznie rośnie liczba klientów. - Aby zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - czytamy w uzasadnieniu.

Standardowo to 13 i 20 grudnia są niedzielami handlowymi.
 
Ograniczenia handlu w niedziele obowiązują w Polsce od marca 2018 r. W tym roku, i w przyszłym, łącznie jest 7 handlowych niedziel (z 6 grudnia będzie ich osiem).


 

Ilona Mrozowska 3910 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.