W sobotę otwarcie centrów handlowych, ale Grycan ma wątpliwości

Z ponad 150 lokali działających pod szyldem Grycan - Lody od pokoleń, obecnie działa tylko pięć. Czy wraz z otwarciem centrów handlowych to się zmieni? Jak się okazuje, niekoniecznie.

- Obecnie analizujemy sytuację. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w sprawie otwarcia lodziarnio-kawiarni od 28 listopada - mówi w rozmowie z handelextra.pl Zbigniew Grycan, właściciel i twórca marki Grycan.

Lodziarnie zostały zamknięte w ślad za nowymi obostrzeniami, które weszły w życie 7 listopada i znacznie ograniczyły działalność galerii handlowych, a to w nich znajduje się gro tych punktów. To dlatego z ponad 150 lokali działających pod szyldem Grycan - Lody od pokoleń, obecnie działa tylko pięć. Są to miejsca w stolicy usytuowane na ul. Francuskiej, Grójeckiej, Korkowej, Puławskiej i na Wilanowie.

Co prawda z oferty lodziarni można by korzystać na wynos, ale według Zbigniewa Grycana, takie rozwiązanie mija się z celem.

- Lodziarnio-kawiarnie, które znajdują się w galeriach handlowych to lokale z miejscami siedzącymi. Dostępna w nich oferta skierowana jest przede wszystkim do konsumpcji na miejscu - tłumaczy nam Zbigniew Grycan. - Tymczasem ze względu na wprowadzone ograniczenia możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos, przy czym na terenie galerii handlowych, także w ich częściach wspólnych, nie można spożywać posiłków. W takiej sytuacji sprzedaż lodów, ciastek, czy kawy na wynos mija się z celem. Dlatego zdecydowaliśmy się czasowo zamknąć lokale w galeriach handlowych - przyznaje.

Przypomnijmy. 21 listopada rząd ogłosił nowe etapy walki z pandemią. Szef rządu podał, że Polska znajduje się obecnie w tzw. etapie odpowiedzialności, który obowiązuje od 28.11. aż do 27.12. W ramach tego etapu właśnie w sobotę 28 listopada centra handlowe znów będą mogły przyjąć klientów, którzy chcą kupić odzież i obuwie, czy skorzystać z drobnych usług. Nadal jednak nie będzie w nich można usiąść i zjeść w lokalu gastronomicznym (tylko na wynos), ani skorzystać z klubu fitness czy kina (te pozostają zamknięte do odwołania). 

- Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach oraz parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - tłumaczy rząd.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 mkw. Nadal jest obowiązek zasłaniania nos i ust. Przy wejściu do sklepu - radzi Główny Inspektorat Sanitarny - warto zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych.

Po 27 grudnia nastąpić ma tzw. etap stabilizacji, który oznacza powrót do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej).

Ewentualna kwarantanna narodowa zostanie wprowadza "w ostateczności".

Ilona Mrozowska 3916 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.