Niedziela handlowa w Sejmie może już w piątek

Rząd przygotował projekt ustawy wprowadzający 6 grudnia jako dodatkową niedzielę handlową. Wicemarszałek Sejmu chce, by posłowie zajęli się nią już 27 listopada.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm zajmie się być może ustawą, która umożliwia handel w niedzielę 6 grudnia - poinformował dziennikarzy w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Terlecki został zapytany przez dziennikarzy, czy będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, by izba mogła się zająć ustawą, wyraził zdziwienie pytaniem i zapowiedział, że posłowie zajmą się nim jeszcze na trwającym posiedzeniu, które zaplanowane jest do jutra włącznie.

Rząd wniósł projekt ustawy, wprowadzającej 6 grudnia jako niedzielę handlową, co jest elementem nowelizacji ustawy antycovidowej. 

Nie jest to niespodzianką. Podczas sobotniej konferencji prasowej przedstawicieli rządu, Jarosław Gowin zapytany o możliwość zwiększenia ilości niedziel handlowych stwierdził, że istotnie ze względów bezpieczeństwa i względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia także była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - powiedział wówczas wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W uzasadnieniu wniosku o dodatkową niedzielę handlową napisano, że w okresie przedświątecznym znacznie rośnie liczba klientów. - Aby zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - czytamy w uzasadnieniu.

Standardowo to 13 i 20 grudnia są niedzielami handlowymi.
 
Ograniczenia handlu w niedziele obowiązują w Polsce od marca 2018 r. W tym roku, i w przyszłym, łącznie jest 7 handlowych niedziel (z 6 grudnia będzie ich osiem).
Jednak wbrew deklaracji wicepremiera o konsultacjach, związkowcy z "Solidarności" protestują przeciw temu pomysłowi, argumentując, że w żaden sposób nie był on konsultowany ze stroną społeczną.

– Domagamy się natychmiastowego wycofania propozycji ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia oraz rozpoczęcia dialogu ze związkami zawodowymi na temat zasad funkcjonowania handlu w dobie pandemii COVID-19 – poinformowali związkowcy w opublikowanym w środę stanowisku.

Szef handlowej "S" Alfred Bujara ocenił, że pracownicy handlu od wybuchu pandemii pracują w niezwykle trudnych warunkach i należą do grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Ponadto wiele sieci handlowych wydłużyło godziny funkcjonowania swoich sklepów, zaś niektóre placówki działają dziś w systemie całodobowym. – Zbyt mała liczba pracowników w dyskontach i sklepach wielkopowierzchniowych, która już przed pandemią była jednym z największych problemów w tej branży, dzisiaj jest wielokrotnie bardziej odczuwalna – napisano, dodając, że pracownicy i tak są przemęczeni i przeciążeni obowiązkami, a niedziela jest jedynym dniem, w którym mogą odpocząć.

Autorzy projektu ustawy podkreślili, że wprowadzenie 6 grudnia niedzieli handlowej będzie miało charakter epizodyczny.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.