Zdecydowany Ruch Orlenu

Akcjonariusze Ruchu zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego tej spółki, co z kolei wiąże się z emisją nowych akcji. 65% z tych akcji obejmie PKN Orlen.

Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

To ważny krok do dalszego intensywnego rozwoju obszaru detalicznego koncernu paliwowego Orlen.

- Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom – uważa Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Dodaje, że na bazie spółki Ruch PKN chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. - Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze – uważa Obajtek.

Jego zdaniem segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Widać to na przykładzie wyników Orlenu - tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł.

Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw właśnie z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch.

Orlen złożył przejmowanej spółce warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due diligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez Orlen). W międzyczasie powstał szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.

Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruch umożliwiło kontynuację procesu. Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruchu z wierzycielami w listopadzie br. w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla koncernu drogę do finalizacji transakcji.

Katarzyna Pierzchała 4012 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.