Semeniuk: trwają prace nad tarczą 2.0

- Kontynuujemy prace nad tarczą 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, z której będą mogli korzystać przedsiębiorcy zarówno z sektora dużych, jak i małych, średnich przedsiębiorstw, a nawet mikrofirm - powiedizała we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Na zdjęciu: według rządowych deklaracji na wsparcie będzie też mogła liczyć branża gastronomiczna

Wiceminister Semeniuk pytana w Radio Zet o rekompensaty dla firm, które stracą w wyniku obostrzeń związanych z pandemią, np. o kurorty narciarskie przypomniała, że "pomoc będzie kierowana w stronę tych działalności gospodarczych, które notują niskie obroty". Dodała, że objęta jest tym m.in. gastronomia.

Przypomniała, że Sejm przyjął tzw. tarczę branżową, która będzie wkrótce procedowana w Senacie. - Jeżeli będzie tego wymagała sytuacja i branże będą zamknięte, pomoc będzie kontynuowana w grudniu - zapewniła.

Podkreśliła, że tarcza branżowa to ponad 4 mld 200 mln zł. -Tarcza branżowa została przygotowana w MRPiT, teraz kontynuujemy prace nad tarczą 2.0 PFR-ową, z której będą mogli korzystać przedsiębiorcy zarówno z sektora dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw, nawet mikrofirm - zaznaczyła.

Dodała, że te środki finansowe "są bardzo istotne, one wymagają notyfikacji z Komisją Europejską". Chodzi, jak powiedziała, o nowy komponent w postaci dopłat do kosztów stałych.

Semeniuk zapowiedziała, że "dzisiaj z gastronomią po raz kolejny będziemy rozmawiali o modyfikacji, ale również regulacji związanej chociażby z czynszami". Dodała, że chodzi przede wszystkim o dopłaty do czynszu, "jak również pewnego rodzaju regulacje z tym związane".

Tarcza Finansowa PFR to rządowy program wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, których sytuacja finansowa pogorszyła się na skutek wybuchu pandemii SARS-CoV-2. Jego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności i stabilności finansowej, poprzez udostępnianie im finansowania na preferencyjnych warunkach.

Tarcza ma wystartować w styczniu. Jej celem jest ochrona miejsc pracy i stabilności firm, głównie mikro, małych i średnich. (PAP/red)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.