Zarządca centrów handlowych o utracie przychodów

Globe Trade Centre, deweloper i inwestor m.in. w nieruchomości handlowe opublikował raport kwartalny. Pisze w nim, ile przychodów stracił przez pandemię.

– Pandemia związana z COVID-19 rozwinęła się szybko w 2020 roku z dużą liczbą przypadków zakażeń. Samorządy w sześciu krajach, w których prowadzimy działalność, wdrożyły rygorystyczne środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, obejmujące m.in. zamknięcie wszystkich sklepów za wyjątkiem tych, które sprzedają towary pierwszej potrzeby (takie jak sklepy spożywcze, inne sklepy z żywnością oraz apteki). Pierwsze zamknięcia miały miejsce wiosną 2020 r., a teraz polski rząd zdecydował o zamknięciu sklepów w centrach handlowych na początkowy okres od 7 do 29 listopada 2020 r. – przypomina GTC w raporcie.

Rządy państw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w których Grupa prowadzi działalność, przyjęły przepisy mające na celu zapewnienie pomocy najemcom, począwszy od umożliwienia odroczenia płatności czynszu dla przedsiębiorstw dotkniętych wirusem COVID-19, po udzielenie pomocy finansowej przez państwo, polegającej na pokryciu części kosztów ich działalności na okres obowiązywania ograniczeń. Grupa podobnie jak wielu innych wynajmujących na rynku, prowadzi aktywny dialog z najemcami dotyczący wyników ich działalności biznesowej i zdolności do regulowania zobowiązań. Na dzień bilansowy (30 września 2020 r.) utrata przychodów z czynszów i przychodów z tytułu usług poprzez COVID19 wyniosła 43,8 milionów złotych (9,9 milionów euro).

– Zespół zarządzania aktywami prowadzi bliską współpracę z najemcami w celu utrzymania trwałych, długoterminowych relacji. Wszelkie rabaty będą uzgadniane indywidualnie dla każdego przypadku, w oparciu o dokładną analizę sytuacji finansowej najemców, wskaźnika kosztów najmu i innych czynników, a ich głównym celem będzie podtrzymanie działania środowiska sprzedaży detalicznej w perspektywie długoterminowej – deklaruje GTC.

Deweloper zapowiada ograniczenie wydatków operacyjnych, które nie są niezbędne, szczególnie w okresie, w którym większość sprzedawców detalicznych w centrach handlowych nie prowadziła działalności i nie inwestowała kapitału, a także odroczenie projektów inwestycyjnych, wobec których nie podjęto wiążących zobowiązań, odroczenie wydatków inwestycyjnych, poza niezbędnymi oraz zatrzymanie wszystkich zysków wypracowanych przez spółkę w 2019 roku, czyli propozycję niewypłacenia dywidendy za ubiegły rok. Spółka zapewnia, że dotrzyma zobowiązań w zakresie obsługi zadłużenia. Według stanu na dzień 30 września 2020 roku GTC miało 305,9 tysięcy złotych środków pieniężnych.

Przypomnijmy, że GTC zarządza Galerią Jurajską w Częstochowie i Galerią Północną w Warszawie, a także galerią Ada Mall w Belgradzie, Avenue Mall w Zagrzebiu i Mall of Sofia w stolicy Bułgarii. W przeszłości do spółki należały także Galeria Mokotów w Warszawie, Galerie Harfa w czeskiej Pradze, Galleria Stara Zagora i Galleria Burgas. Działa w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Serbii i na Węgrzech. Oprócz centrów handlowych inwestuje także w biura. Wśród planowanych inwestycji są także dwie w Polsce: wielofunkcyjne centrum Zielone Tarasy w Warszawskim Miasteczku Wilanów i biurowiec Moderna w Katowicach.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 roku przychody GTC z tytułu najmu wyniosły 405,7 mln złotych, o niecałe 2 mln zł więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Strata z aktualizacji wartości aktywów spowodował jednak zdecydowany spadek zysku z działalności kontynuowanej przed opodatkowaniem, który wyniósł 65,5 mln zł wobec 444,5 mln zł przed rokiem. Wynik netto był ujemny i wyniósł niemal 77 mln złotych wobec 270,5 mln zł rok wcześniej.

Magdalena Weiss 2932 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.