6 grudnia niedzielą handlową? PIH mówi "nie"

Jarosław Gowin zapowiedział dodatkową handlową niedzielę. Polska Izba Handlu zrzeszająca ok. 30 tys. małych sklepów jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - 13 i 20 grudnia - to niedziele handlowe. Podczas sobotniej konferencji prasowej przedstawicieli rządu, Jarosław Gowin zapytany o możliwość zwiększenia ilości niedziel handlowych stwierdził, że istotnie ze względów bezpieczeństwa i względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia także była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

O przywrócenie handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu apelowała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD. Ale POHiD to organizacja zrzeszająca największe sieci handlowe. Tymczasem Polska Izba Handlu (PIH), do której należy ok. 30 tys. sklepów małoformatowych jest przeciwna dodatkowej handlowej niedzieli. - Ważne, aby kryzys nie doprowadził do pogorszenia sytuacji MSP - a tak może się stać z wieloma małymi sklepami, jeżeli zakaz handlu zostanie poluzowany - czytamy na Twitterze Polskiej Izby Handlu.

Ta branżowa izba gospodarcza podkreśla też, że przedstawiła już swoje stanowisko Jarosławowi Gowinowi.

- Z niepokojem obserwujemy, że z inspiracji sieci wielkopowierzchniowych i dyskontów podejmowane są próby liberalizacji przepisów, wykorzystując trudną sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy. Dlatego naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, że uwolnienie niedziel zaszkodzi małym polskim sklepom, które często walczą o przetrwanie – komentował w październiku Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Ograniczenia handlu w niedziele obowiązują w Polsce od marca 2018 r. W tym roku, i w przyszłym, łącznie jest 7 handlowych niedziel. Najbliższe dwie przypadają w grudniu, przed Świętami Bożego Narodzenia. Być może dojdzie kolejna - 6 grudnia.

 

Ilona Mrozowska 3916 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.