Gowin: 6 grudnia może być niedzielą handlową

- W tej sprawie trwają konsultacje - zapowiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - 13 i 20 grudnia - to niedziele handlowe. Podczas sobotniej konferencji prasowej przedstawicieli rządu, Jarosław Gowin zapytany o możliwość zwiększenia ilości niedziel handlowych stwierdził, że istotnie ze względów bezpieczeństwa i względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia także była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

O przywrócenie handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu apelowała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Jednak pierwsze głosy o uwolnienie handlu w niedziele (w ogóle, nie tylko przed świętami) pojawiły się w marcu tego roku, gdy rząd zdecydował o narodowym lockdownie. Zwolennikami takiego rozwiązania od początku byli właśnie członkowie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) zrzeszającej 16 sieci handlowych, m.in. Auchan, Carrefour, Castoramę, Decathlon, E.Leclerc, IKEę, Biedronkę, JYSK, Kaufland, Lidl, MediaMarktSaturn, Pepco, Transgourmet, Tesco czy Żabkę, oraz Retail Institute - ośrodka dialogu dla właścicieli, zarządców i inwestorów centrów handlowych.

Przeciwnikami przywracania handlu w niedziele są związki zawodowe, w tym lider Solidarności - Piotr Duda oraz małe sklepy i ich przedstawiciele (Polska Izba Handlu). 

Ograniczenia handlu w niedziele obowiązują w Polsce od marca 2018 r. W tym roku, i w przyszłym, łącznie jest 7 handlowych niedziel. Najbliższe dwie przypadają w grudniu, przed Świętami Bożego Narodzenia. Być może dojdzie kolejna - 6 grudnia.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.