Premier: od 28 listopada centra handlowe otwarte dla klientów

Podobnie jak wszystkie inne placówki handlowe, m.in. meblowe. Na tym koniec dobrych wieści dla przedsiębiorców. Restauracje, kina, teatry, hotele, pensjonaty pozostają zamknięte do odwołania.

Od soboty 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym, zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W centrach handlowych znów otwarte więc będą wszystkie sklepy, m.in. odzieżowe i obuwnicze. Do normalniej działalności powrócą także sklepy meblowe i sportowe, bez względu na wielkość (te powyżej 2 tys. m.kw. od 7 listopada pozostają zamknięte).

To jednak koniec dobrych informacji dla przedsiębiorców. - Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i kluby fitness będą zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia - poinformował szef rządu.

Przyznał, że rząd był  "nakłaniany" przez przedstawicieli tych branż do otwarcia ich placówek i przywrócenia działalności. - Jednak idziemy za radą epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte. Poinformujemy przed świętami, co dalej - dodał premier.

Zamknięte pozostają szkoły, a ferie będą jedne dla wszystkich województw, z zastrzeżeniem, aby nie planować w tym czasie żadnych wyjazdów. Podczas konferencji padł również apel o pozostanie w domach podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

- Jak tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i z jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy - stwierdził szef rządu Morawiecki.

Nowa rządowa strategia walki z koronawirusem została zaprezentowana w sobotę 21 listopada i będzie obowiązywała od 28 listopada do 18 stycznia (szczegóły pojawią się w rozporządzeniu).

Później - jak zapowiedział premier - będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej.

Powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej będzie możliwy przy poziomie zachorowań poniżej 19 tys. dziennie, 10 tys. - żółtej, a 4 tys. - zielonej.

 

Ilona Mrozowska 4084 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.