Prezes Coliana pisze do premiera

Półtora miesiąca pozostało do wejścia w życie podatku cukrowego. Producenci jednak wciąż walczą o jego odroczenie.

Jan Kolański, prezes spółki Colian, producenta m.in. napojów Hellena, wystosował list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o tzw. opłatę cukrową, która ma zacząć obowiązywać od początku 2021 roku (ustawa z 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów). 

– Sytuacja, w której znalazł się nasz kraj, wymaga odpowiedzialności i współdziałania. Pandemia i widmo kryzysu gospodarczego, jakiego dotychczas nie doświadczyliśmy, a także zdrowy rozsądek, nakazują nam współdziałać, a nie tworzyć podziały poprzez niesprawiedliwe regulacje – pisze Jan Kolański. – Walka z pandemią to nie czas na obciążanie polskich firm rodzinnych dodatkową daniną. Skutki podatku cukrowego zahamują rozwój rodzimych przedsiębiorstw i uderzą w szereg segmentów gospodarki – tłumaczy.

Przekonuje, że dodatkowe opłaty uderzą boleśnie w polskie firmy, tym samym wizja wpływu znaczących kwot do budżetu z tytułu podatku cukrowego pozostanie złudzeniem. Bankructwo przedsiębiorstw, które są filarem polskiego biznesu i zapewniają byt polskim rodzinom, stanie się realne.

– Czujemy się bezradni wobec faktu, że nasz głos w tej sprawie jest pomijany i lekceważony. Szczególnie, że bieżący rok przyniósł nowe istotne okoliczności. Musimy koncentrować się na sprawach najważniejszych – zapewnieniu Polakom poczucia bezpieczeństwa i stabilnej przyszłości, w naszym przypadku chodzi o zapewnienie tysięcy miejsc pracy i ciągłości produkcji – argumentuje prezes Coliana.

Jednocześnie apeluje do szefa rządu o odroczenie wejścia w życie podatku aż o dwa lata.

Ustawa została wprowadzona z myślą o ograniczeniu spożycia cukru przez Polaków, tak przynajmniej głosi uzasadnienie. Chodzi zwłaszcza o dosładzane napoje, które według dietetyków są główną przyczyną otyłości. Jednak Jan Kolański przytacza za Głównym Urzędem Statystycznym dane pokazujące, spadek spożycia tego produktu z 47 kg w 2018 roku do 42,1 kg w 2019 roku. Powołuje się też na dane świadczące o spadku spożycia napojów gazowanych (prócz tych typu cola) o 11% ilościowo, a niegazowanych – o 15%.

– Z danych tych wynika, że napoje gazowane nie są głównym źródłem problemu, a zmniejszenie spożycia cukru można osiągnąć innymi metodami – niekoniecznie tak drastycznymi jak dodatkowa opłata, co też pokazują doświadczenia innych krajów – przekonuje w liście do premiera Jan Kolański, prezes Coliana.

Według przewidywań producentów wprowadzenie opłaty spowoduje spadek spożycia napojów o 30%, jak stało się to w Wielkiej Brytanii, gdzie jednak producenci mieli dwa lata na przygotowanie nowych receptur. Ceny produktów mogą według nich wzrosnąć nawet o 70%.

Przypomnijmy, że na początku listopada dziewięć organizacji zrzeszających producentów cukru i napojów oraz rolników zaapelowało do wicepremiera Jarosława Gowina o przesunięcie wejścia w życie opłaty o rok. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj.

Nie jest to też pierwszy apel Jana Kolańskiego w tej sprawie; wcześniej pisał do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o niepodpisywanie ustawy, jednak bez skutku i – jak informuje – bez odpowiedzi.

– Wydarzenia ostatnich tygodni wskazują na to, że zostanie wypracowany rozsądny kompromis pomiędzy producentami mięsa a rządem przy wprowadzeniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Mówi się o okresach przejściowych nawet do 2025 roku. Dlaczego podobny model nie może być zastosowany wobec branży producentów napojów? – pyta Jan Kolański.

Przypomnijmy także, że pomysł podatku cukrowego od początku budził kontrowersje; projekt ustawy został przedstawiony do konsultacji tuż przed Bożym Narodzeniem 2019 r. z terminem na uwagi do 10 stycznia 2020 r. Pierwotnie miał zacząć obowiązywać od 1 kwietnia, potem jego wejście w życie przesunięto na 1 lipca, wreszcie pandemia i lockdown spowodowały zawieszenie prac nad ustawą. Po poluzowaniu obostrzeń została ona jednak uchwalona.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.