IKEA liczy na rząd, Decathlon też

Sklepy powyżej 2 tys. mkw. muszą być zamknięte do końca listopada - zdecydował rząd. IKEA negocjuje jednak ponowne otwarcie swoich największych placówek. Do dyskusji włączył się Decathlon. - Czekamy na ustalenia, które pozwolą otworzyć sklepy także mam.

1 klient na każde 20 - 25 metrów kwadratowych powierzchni sklepu, rygorystyczna kontrola liczby klientów już na wejściu, zwiększona liczba punktów dezynfekcji oraz wzmocnienie barier oddzielających kasjerów od klientów. Jak wynika z informacji money.pl, takie propozycje złożyła branża meblarska podczas poniedziałkowego spotkania z wicepremierem i szefem resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem.

Na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, ale nadzieje są i to duże. Nie tylko ze strony branży meblarskiej.

- Apelujemy by wielkopowierzchniowe sklepy z sprzętem sportowym były otwarte. Sport to zdrowie, Polacy mogą ćwiczyć w domu. Gwarantujemy bezpieczeństwo, jesteśmy otwarci na rozmowę o dodatkowych procedurach - zapowiedział na Twitterze Decathlon. I czytamy dalej: - Trzymamy kciuki za owocne spotkanie branży meblowej. Czekamy na ustalenia, które pozwolą otworzyć sklepy także mam.

Do dyskusji włączyła się Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. - Otwórzmy te placówki na tych samych zasadach co sklepy meblowe - czytamy na Twitterze.

Przypomnijmy. Dość nieoczekiwanie okazało się, że w ramach nowych obostrzeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, od soboty 7 listopada swoją działalność muszą zawiesić wszystkie sklepy, których powierzchnia przekracza 2 tys. mkw. 

Ich operatorzy dowiedzieli się o tym dopiero w piątek późnym popołudniem, gdy rząd opublikował szczegóły nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Na jego mocy od 7 do 29 listopada w obiektach handlowych lub usługowych powyżej 2000 metrów kwadratowych można prowadzić m.in. sprzedaż artykułów toaletowych, usług telekomunikacyjnych, gazet czy książek lub artykułów budowlanych/remontowych, ale nie ma tam słowa m.in. o meblach czy artykułach sportowych.

Branża meblarska przystąpiła więc do negocjacji z rządem. - Potwierdzamy gotowość do pracy nad protokołami bezpieczeństwa. Nasze sklepy o dużej pow. są bezpiecznymi miejscami zakupów, potwierdzają to dane. W czasie epidemii wyposażenie domu stało ważniejsze niż kiedykolwiek - napisała IKEA na Twitterze.

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.