Sklepy meblowe jednak czynne? Co z pozostałymi?

Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podała na Twitterze, że w poniedziałek - na polecenie premiera - odbędzie się spotkanie z przedstawicielami branży meblarskiej. Ale problem dotyczy nie tylko tej branży.

Dość nieoczekiwanie okazało się, że w ramach nowych obostrzeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, od soboty 7 listopada swoją działalność muszą zawiesić wszystkie sklepy, których powierzchnia przekracza 2 tys. mkw. 

Ich operatorzy dowiedzieli się o tym dopiero w piątek późnym popołudniem, gdy rząd opublikował szczegóły nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Na jego mocy od 7 do 29 listopada w obiektach handlowych lub usługowych powyżej 2000 metrów kwadratowych można prowadzić m.in. sprzedaż artykułów toaletowych, usług telekomunikacyjnych, gazet czy książek lub artykułów budowlanych/remontowych, ale nie ma tam słowa m.in. o meblach czy artykułach sportowych.

Swoje sklepy z dnia na dzień musiała więc zamknąć IKEA czy Agata Meble. - Mieliśmy nadzieję, że sklepy meblowe pozostaną otwarte. Wskazywał na to rządowy projekt rozporządzania, który trafił do konsultacji - informuje sieć IKEA. Jednak rozporządzenie ws. nowych zasad bezpieczeństwa związanych z rozwojem pandemii COVID-19, które zostało opublikowane w piątek [6 listopada - przyp. red.] o godzinie 18:45, a więc na kilkanaście godzin przed wejściem w życie nowych obostrzeń, rozwiało te nadzieje.

- Zgodnie z decyzją rządu nasze sklepy stacjonarne w całej Polsce będą zamknięte od 7 listopada do 29 listopada 2020 r. - informuje sieć. Chodzi o 11 placówek.

Problem ten dotyczy także m.in. salonów Agata.

Rząd zdaje się dostrzegać problem, ponieważ - jak poinformowała Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, resort ten "w najbliższy poniedziałek o 9.30 organizuje spotkanie z przedstawicielami branży meblarskiej. Celem spotkania będzie wypracowanie protokołów bezpieczeństwa ze zwiększonym reżimem sanitarnym, umożliwiającym otwarcie branży".

W poniedziałek rano w programie Tłit WP wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin potwierdził, że będzie rozmawiał z przedstawicielami branży meblowej.  - Po telekonferencji przedstawię pozostałym ministrom wnioski, jakie z niej płyną i wtedy zapadnie decyzja. Jeżeli te sklepy mają być otwarte, to powinno się to dokonać jeszcze w tym tygodniu - dodał.

Ale politycy nie wspominają nic np. o sklepach sportowych, które również musiały ograniczyć swoją działalność.

- W związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez Radę Ministrów i wchodzącymi w życie 7 listopada br., wielkopowierzchniowe sklepy Decathlon, powyżej 2 tys. m2, zostały zamknięte. Konsumenci wciąż mogą robić zakupy w 9 mniejszych sklepach: w Wałbrzychu (Szczawno – Zdrój), Bytomiu, Legnicy, Płocku, Poznaniu Komornikach, Kaliszu, Pile, Warszawie (Wilanów), Gnieźnie i Kielcach - poinformował Decathlon.

Obostrzenia dotknęły także sieć JYSK. - Informujemy, że od 7 listopada wybrane sklepy JYSK będą zamknięte. Część sklepów pozostanie otwarta - podała sieć na Facebooku.

Sprawdź jakie obostrzenia weszły w życie w sobotę 7 listopada.

 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.