Inflacja lekko niższa od oczekiwań

Żywność i napoje drożały wolniej niż towary i usługi ogółem. Tym razem źródłem wzrostu cen były nośniki energii.

Ekonomiści sądzili, że w październiku ceny wzrosły rok do rok o 3,2%. Trochę się pomylili. Ceny były wyższe niż przed rokiem o 3,0%, a niż przed miesiącem o 0,1% (prognoza 0,2%).

Ceny żywności, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz wyrobów tytoniowych były w październiku wyższe niż przed rokiem o 2,3%, natomiast w stosunku do września br. spadły o 0,1%. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

To szybki szacunek zmian cen; dokładne dane z podziałem na poszczególne rodzaje produktów spożywczych poznamy dopiero w połowie listopada (dokładnie 13.11).

Przypomnijmy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,2%, zgodnie z prognozą (przy wzroście cen usług o 7,2% i towarów o 1,7%). To więcej niż w poprzednich dwóch miesiącach. W stosunku do sierpnia ceny wzrosły o 0,2%. 

Żywność drożała nieco wolniej, bo o 2,9% rok do roku, a w porównaniu z sierpniem potaniała o 0,4%. W całym III kwartale inflacja żywności wyniosła 3,4% (3,0% ogółem), o od początku roku 6,1% (3,6% ogółem).

Największą różnicę w cenach między wrześniem 2020 r. a wrześniem 2019 odnotowano w przypadku owoców, za które trzeba było płacić o 13,5% więcej niż rok temu, pieczywa (+8,4%), ryżu (+7,7%), wędlin (+7,6%) oraz mleka (6,7%). Tańsze natomiast niż rok wcześniej były warzywa (-5,8%), mięso drobiowe (-3,4%), masło (-2%) oraz wieprzowina (-0,6%).

W samym wrześniu natomiast owoce staniały, a ceny drobiu i masła poszły w górę.

Średnio w ciągu trzech kwartałów w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem liderami drożyzny były owoce, wieprzowina i wędliny, a także pieczywo, ryż, cukier i mleko. Konsumenci mogli sobie natomiast pozwolić na zakup większej ilości masła (spadek cen o 4,1%).

Magdalena Weiss 2851 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.