Profi. Barszcz czerwony

Jedyny tak wyśmienity smak bez doprawiania.

Barszcz czerwony Profi charakteryzuje się intensywnym smakiem, apetycznym zapachem i przepięknym, rubinowym kolorem. Jako jedyny spośród tych dostępnych na rynku nie wymaga absolutnie żadnego doprawiania i sam w sobie stanowi kwintesencję tradycyjnej, polskiej kuchni.

Podstawą czystej etykiety jest sok z buraków ćwikłowych (aż 57%) zrównoważony słodyczą soku z polskich jabłek oraz dopełniony harmonijną kompozycją wyrazistych przypraw. Barszcz czerwony Profi w kartonie 1-litrowym z zamknięciem na klips i jego odpowiednik w softpacku 450 g są pasteryzowane. Dzięki temu zyskują trwałość bez utraty walorów smakowych i intensywnej barwy, a do momentu otwarcia mogą być przechowywane w kuchennej szafce.

Barszcz czerwony Profi jest również produktem pozbawionym glutenu, dlatego stanowi idealną propozycją dla osób przestrzegających diety bezglutenowej.

Gramatura: 110 g.

Joanna Hamdan 11620 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.